1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
tino4ka555 [31]
3 years ago
12

When setting the temperature of a refrigerator, is -1 or -5 the coldest!

Mathematics
2 answers:
Bond [772]3 years ago
8 0

Answer:

-5 is the answer

Step-by-step explanation:

Blizzard [7]3 years ago
8 0

Answer:

-5 corresponds to the coldest temperature here.

Step-by-step explanation:

-5 is to the left of -1 on a number line and is therefore smaller than -1.

You might be interested in
Identify whether the relationship between ∠a and ∠b in the image below is complementary, linear pair/supplementary, adjacent, or
hram777 [196]

Answer:

Adjacent

Step-by-step explanation:

Adjacent angles are angles that are side-by-side.

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
I need help on how to do combinations
Veronika [31]
Ok sure! Let's start with the marbles first. We have one red one blue and one green. There is a red and a blue cube. All we do is list the possible combinations of one marble and one cube. The answer would be : 1 blue marble, 1 blue cube. 1 red marble, 1 blue cube. 1 green marble, 1 blue cube. Then again but with the red cube. So in all, there are 6 possible combinations. Hope this helps. ☺️
3 0
2 years ago
Plss help I don’t understand it it’s for homework
tia_tia [17]

Answer: r= -3

Next 3 terms following 54 are -162, 486, -1458

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
A new baby is born in France the newspaper reports the baby's mass to be 1.5×10³ kg
Ira Lisetskai [31]

The question only supplied us with the mass of the new baby which is:

1.5\cdot10^3\operatorname{kg}\Rightarrow1500\operatorname{kg}

This mass is too bizzarre & unrealistic for

4 0
1 year ago
2 tons of mulch cost $14,720.00. What is the price per pound?
Norma-Jean [14]

Answer:the anser is $7,360

Step-by-step explanation:

all you need to do is divide 14,720 by 2 to get 7,360 because you are needing to know how much is one pound of mulch and you have twice the mount so all you need is to divide :)

7 0
2 years ago
Other questions:
  • Which equation can be used to determine the reference angle r if 7pi/12?
    9·2 answers
  • If y varies jointly with x and y=5 when x=15 and z=24 find y when x=6 and z=14
    15·1 answer
  • There are 144 children performing in 3 school bands each band has the same number of children how many children are performing i
    15·2 answers
  • The distance between Lakeview and Sun Valley is 89 km. About how far is this in miles?
    10·2 answers
  • Solve the equation for x. Plz help
    5·1 answer
  • An information technology company produces 45% of its computer chips at a plant in St. Louis and the remainder of its chips at a
    8·1 answer
  • The equivalent ratios show how many teaspoons there are in 5 cups. What method can be used to convert 1 cup to teaspoons? multip
    9·2 answers
  • Find the sum in smiplest form 6\\9 plus 6\9
    8·1 answer
  • Please help ASAP <br> I really need help please will name you the brain
    12·1 answer
  • Use the right triangular prism shown to answer the following questions.
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!