1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
rusak2 [61]
3 years ago
10

Write 0.8 as a fraction.

Mathematics
1 answer:
Scrat [10]3 years ago
5 0
0.8=0.8/1=8/10=4/5
not one of them
but,

2/9=0.2222222222
4/9=0.444444444444
7/9=0.7777777777
8/9=0.88888888888

I  think you meant 0.8 repeating so

answer is D
You might be interested in
What graph is correct?​
Gekata [30.6K]

Answer:

A

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
-8x^2+4x+5=0 using quadratic formula
daser333 [38]
So you want to solve for x?

It would be nice if this would easily factor:
(-4x + 5)(2x +1)  = 0    This will not work!

So you need to use the quadratic formula:
a = -8, b = 4, c = 5

x = \frac{-b+/-  \sqrt{b^{2}-4ac} }{2a}

x = (-4 +/- \sqrt{16-4(-8)(5)})/2(-8)
   = (-4 +/- \sqrt{16 + 160})/-16
   = (-4 +\sqrt{176})/-16
   = 1/4 - \sqrt{11}/4

6 0
3 years ago
Which of the following rational numbers has the smallest absolute value? -1.5, -4, 8, or 0.5?
ICE Princess25 [194]
The answer is 0.5

you're welcome
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
EY YO I NEED HELP 24x5<br><br> Who wants to talk lol
Reil [10]

Answer:

THE ANSWER IS 120

Step-by-step explanation:

AND SURE LETS TALKK

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Josiah bought 22 chicken wings for $26.40. How much would it cost for 9 wings?
cricket20 [7]

Answer:

it would cost $10.8 for 9 chicken wings.

Step-by-step explanation:

Cost of 22 chicken wings = $26.40

we have to find first, cost of 1 chicken wings

For that we divide both side by 22

cost of 22/22 chicken wings = $26.40/22 = 1.2

Thus, cost of 1 chicken wings = $1.2

to fins cost of 9 chicken wings

we multiply both sides by 9

cost of 1*9 chicken wings = $1.2*9

cost of 9 chicken wings = $10.8

Thus, it would cost $10.8 for 9 chicken wings.

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Please help me I’m so stressed
    14·1 answer
  • Vicky and Harold each want to run for president of their school's student body council.
    7·1 answer
  • Suppose that each quarter at a particular community college Jared has to pay $729 in tuition and $22 in fees.
    15·1 answer
  • Graph f(x) = 5x - 45
    9·2 answers
  • Susan knows that the coordinates of the center of a circle and a point on the circle are (-3, 2) and (10, -2), but she can't rem
    12·1 answer
  • It cost $16.80 for a half dozen cookies. How much does one cookie cost?
    10·2 answers
  • What is number 61 and a step by step explaination please?
    7·1 answer
  • Willie left the mall and traveled toward the town hall at an average speed of 40 km/h. Gabriella left two hors later and travele
    15·1 answer
  • Y=-3 - x, how to draw the graph​
    12·2 answers
  • URGENT!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! DUE IN LESS THAN 12 MINS
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!