1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Darya [45]
3 years ago
10

The unit rate for $18 for 24 pounds

Mathematics
1 answer:
worty [1.4K]3 years ago
5 0
$0.75 a pound. This can be written as 3/4, as well.
You might be interested in
Solve for x. Write your answer as “x=__”<br><br><br> Don’t put the 8 into equation
kifflom [539]

Answer: x=45

Step-by-step explanation:

2x+6=96

2x=90

x=45

3 0
2 years ago
What is equivalent to 5 square root 3
djyliett [7]

Answer:

Also known as 5 cubed.. the answer is 125

Step-by-step explanation:

5×5 is 25.. Now 5×25 is 125

5 0
3 years ago
Jenna and her mom are addressing envelopes for Jenna's wedding invitations. So far, Jenna has addressed 2/9 of the envelopes, an
frutty [35]
I can’t tell if you want fraction or decimal so ima say 4/9
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is an equation of the line that passes through the points (0, 3) and (5,−3)?
g100num [7]

Answer:

y = -6/5x + 3

Step-by-step explanation:

y = mx + c (or b, depending on where you're from)

Slope = m = -6/5

y = -6/5x + c

You can sub (0, 3) and (5, -3) into y = -6/5x + c and they both have the same answer where c = 3

Therefore, the equation is y = -6/5x + 3

Hop this helps

5 0
2 years ago
The math club sells candy bars an d drinks during football games. • 60 candy bars and 110 drinks will sell for $265. • 120 candy
Sedbober [7]
We can set up a system of equations to solve this. 

120b + 90d = 270
60b + 110d = 265

To cancel out b, first make the b terms equal.

60b · 2 + 110d · 2 = 265 · 2
120b + 220d = 530

Now subtract the equations.

 120b +   90d =  270
-120b + 220d =  530
---------------------------
            -130d = -260

Solve for d.

-130d/-130 = -260/-130
d = 2

Now put the value of d in one of the equations. 

60b + 110d = 265
60b + 110 · 2 = 265
60b + 220 = 265
60b + 220 - 220 = 265 - 220
60b = 45
60b/60 = 45/60
b = 0.75

Each candy bar sells for $0.75

Hope this helps! :)
7 0
3 years ago
Other questions:
  • According to this equation, what is the value of x at t=0? express your answer in terms of the variables a, b, m, and k.
    8·1 answer
  • Simplify 35 ÷ 33. A)   6 B)   5 C)   9 D)   1
    14·1 answer
  • The scatter plot below shows the average rent (in dollars per month) for a 1-bedroom apartment in New York City each year betwee
    13·1 answer
  • 14) Marty weighs 64
    15·1 answer
  • What’s the domain and range of these two graphs?
    7·1 answer
  • Write 40% as a fraction
    10·2 answers
  • PLEASE HELP IK THIS ISN'T MATH BUT PLEASE HELP ITS TIMED
    14·1 answer
  • Choose the number that is less than:3.15 x 10A.1.11 x 10B.9.9 x 10C.36,500D.3.26 x 10
    13·1 answer
  • An electronics store sells a laptop for p. During the sales period, the shopkeeper offers a 30% discount on the initial price. A
    10·1 answer
  • To collect data on the signal strengths in a neighborhood, Tracy must drive from house to house and take readings. She has a gra
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!