1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
denis-greek [22]
3 years ago
6

- 15x+45 3) -2x +8 - 4y - 1.5x + 7y - 11*

Mathematics
1 answer:
valkas [14]3 years ago
8 0

Answer:

oof

Step-by-step explanation:

oof

You might be interested in
5 hours 15 min + 3 hours 33 min<br><br><br> show the working as well
Alika [10]

Answer:

8 hours 48 mins

Step-by-step explanation:

  h  m

  5:15

+3:33

--------------

  8:48

or

5 hours + 3 hours =8 hours,

15 mins + 33 mins = 48 mins

Therefore, it's 8 hours 48 mins.

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Given m||n, find the value of x.<br> +<br> (5x+16)<br> mm<br> (6x-7)
kupik [55]

Based on the definition of congruent angles, the value of x is: 23.

<h3>What are Congruent Angles?</h3>

Congruent angles have the same measure. Examples of angles that are congruent are:

  • Alternate interior angles
  • Alternate exterior angles
  • Corresponding angles

Thus:

(5x + 16) = (6x - 7) -- congruent angles

Combine like terms

5x - 6x = -16 - 7

-x = -23

x = 23

Therefore, based on the definition of congruent angles, the value of x is: 23.

Learn more about congruent angles on:

brainly.com/question/1675117

5 0
2 years ago
Please help me please!!!!!!!!!!​
Elodia [21]

Answer:

shoot, sorry but I don't know

8 0
3 years ago
−3.5=x4 please help me
Studentka2010 [4]
The answer is -0.875
3 0
3 years ago
a charity sold 475 tickets to a dinner auction. if the charity raised $ 16,625 in ticket sales , what was the cost of one ticket
Nuetrik [128]
$16,625.00/475=$35.00
7 0
3 years ago
Other questions:
  • Describe the correct error -1/4 divided by 3/2=-4/1 multiplied by 3/2= -12/2=-6
    11·1 answer
  • There are 101 students, each student will need 2/3 cup baking soda for an experiment. If Ms.Keough has 60 cups, will she have en
    5·1 answer
  • The Punic Wars began in 264 B.C. and ended in 146 B.C. How long did the Punic Wars last??
    10·2 answers
  • One hundred adults were asked to name their favorite sport and the results are shown in the circle graph. What sport was preferr
    12·1 answer
  • 10/2x5 using order of operations
    11·2 answers
  • I'm kinda stuck on this problem, help please???​
    14·2 answers
  • 6x+4=4x+24...................
    11·2 answers
  • What are the slope and the y-intercept of the linear function that is represented by the graph?
    7·1 answer
  • Fabric A costs $15 for two yards and Fabric B costs $37.50 for 5 yards. What is the unit cost each?
    14·2 answers
  • Find the slope (3,6)<br> (3,-3) need in 5 minutes
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!