1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Vera_Pavlovna [14]
3 years ago
8

Evaluate the factorial expression. 24!/21!

Mathematics
1 answer:
Burka [1]3 years ago
6 0

Answer:

12144.

Step-by-step explanation:

(self-explanatory)

I hope this helped, have a nice day.

You might be interested in
Which equation would you use to solve the following situation?
Igoryamba

Answer:p=7

Step-by-step explanation:because 4 x 7 =28

4 0
3 years ago
At a price of $3.89 what will you pay for 20 gallons of gas?
Sphinxa [80]
You'd pay $77.80 for 20 gallons
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
the total wages Jimmy makes at a local ice cream shop vary directly with the number of hours he works . He makes $8.50 per hour.
bearhunter [10]

Answer:


Step-by-step explanation:


8 0
3 years ago
Read 2 more answers
BRAINIEST TO WHOEVER RIGHT
victus00 [196]

Answer:

8

Step-by-step explanation:

To find the median, look at the line in the box. it lines up with 8 on the number line. Therefore, 8 is the median.

4 0
2 years ago
What is an equation with more than one variable called
Eddi Din [679]

Answer: a. a literal equation


Step-by-step explanation:

A literal equation is an equation which comprises basically of letters., where letters are nothing but variables.

All the kinds of formulas are said to be examples of literal equations.

For example slope intercept form y=mx+c

The rate of change of position on a straight line r=\frac{d}{t}, where 'd' is the distance and 't' is the time.

Therefore, a literal equation is an equation with more than one variables.

7 0
3 years ago
Other questions:
  • What is (30 1/9 + 4 1/3) - 19 5/6
    11·1 answer
  • Justin has 750 more than Eva and Eva has 12 less than Justin together they have a total of 63 how much money did
    7·1 answer
  • A is between C and T and CA =4x + 6, AT =7x-6, and CT =132.
    14·1 answer
  • Ignore The a please someone do it
    9·1 answer
  • Please help fast:(((
    7·1 answer
  • A function in which each yvalue has only one corresponding x-value is called
    7·1 answer
  • Apples cost $0.95 per pound and bananas cost $1.10 per pound. Brian bought a total of 10 pounds of apples and bananas for $9.95
    6·1 answer
  • Find −14(5).
    12·1 answer
  • <img src="https://tex.z-dn.net/?f=b%5E%7B2%7D%20%2B8b%2B7" id="TexFormula1" title="b^{2} +8b+7" alt="b^{2} +8b+7" align="absmidd
    11·1 answer
  • Felipe bought 32 ounces of nuts at the store. How much is this in pounds?
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!