1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
lara31 [8.8K]
3 years ago
10

A letter is chose at random from the word PROGRESSIVENESS.

Mathematics
1 answer:
Vitek1552 [10]3 years ago
5 0

Answer:

2nd option

Step-by-step explanation:

ggggushdhdhdhcghfjf

You might be interested in
Mr. Menedez ran 13.1 miles at a constant rate for 150 minutes. To find how fast he ran, you solve the equation 13.1 = x • 150. W
Elodia [21]
To find x, divide 13.1 by 150 to get <span>0.08733333333.</span>
5 0
3 years ago
(fog)(x). F(x)=3x, g(x)=x+7
ivann1987 [24]

For this case we have the following functions:

f (x) = 3x\\g (x) = x + 7

We must find (f_ {0} g) (x). By definition we have to:

(f_ {0} g) (x) = f (g (x))

So:

f (g (x)) = 3 (x + 7) = 3x + 3 * 7 = 3x + 21

Finally, the composite function is:

(f_ {0} g) (x) = 3x + 21

Answer:

(f_ {0} g) (x) = 3x + 21

4 0
3 years ago
How to find what is force if pressure and are is given please answer I will mark brainiest
levacccp [35]

Answer: Pressure and force are related, and so you can calculate one if you know the other by using the physics equation,

P = F/A. Because pressure is force divided by area,

its meter-kilogram-second (MKS) units are newtons per square meter,

or N/m2.

4 0
3 years ago
Aria paid $75,000 for her house. Its property value increased by 2.2% per year. When Aria sold her house after eleven years, how
astra-53 [7]

Answer:

When Aria sold her house after eleven years it worth was <u>$95,300</u>.

Step-by-step explanation:

Given:

Aria paid $75,000 for her house. Its property value increased by 2.2% per year.

Now, to find the worth of Aria house when sold after eleven years.

Let the amount of house after eleven years be x.

Amount Aria paid for her house (A) = $75,000.

Rate of property increased per year (r) = 2.2%.

Time (t) = 11 years.

Now, to get the amount of house after eleven years we put formula:

x=A\times (1+\frac{r}{100})^{11}

x=75000\times (1+\frac{2.2}{100})^{11}

x=75000\times (1+0.022)^{11}

x=75000\times (1.022)^{11}

x=75000\times 1.2704

x=95280.

<em>The amount of house after eleven years to the nearest hundred dollars is $95,300.</em>

Therefore, when Aria sold her house after eleven years it worth was $95,300.

3 0
3 years ago
Jose bought 3 pens and 6 pencils for $6.60. Amy bought 5 pens and 8 pencils for $10.00. How much does one pencil cost?
xenn [34]

Answer:

pen = $1.20,  pencil = $0.50

Step-by-step explanation:

let x = pen

let y = pencil

create system of equations:

3x + 6y = 6.60        [can be simplified to be x + 2y = 2.20]

5x + 8y = 10.00

substitution method:

x = 2.2 - 2y

5(2.2 - 2y) + 8y = 10

11 - 10y + 8y = 10

-2y = -1

y = 1/2

solve for 'x':

3x + 6(1/2) = 6.6

3x + 3 = 6.6

3x = 3.6

x = 1.2

7 0
3 years ago
Other questions:
  • CAN ANYONE HELP ME ANSWER THIS ​
    11·1 answer
  • Leticia save 30% of her monthly take-home pay to buy a set of drums your monthly take-home pay is $1340 how much does she save e
    15·1 answer
  • Teresa has to buy school supplies for her 2 children, and wants to estimate the total cost of the school supplies. She knows tha
    8·1 answer
  • Select all of the symbols that would make the comparison true -7___-4
    12·1 answer
  • Find the surface area
    14·1 answer
  • Please help ill give brainliest
    11·2 answers
  • Can somebody please help hurry please
    10·2 answers
  • The inside edges of the bend are extended by using a straightedge and marking with a pencil. The point at which the lines inters
    5·1 answer
  • Which one is the correct answer???
    15·1 answer
  • Can someone please give me an example of a position and motion of objects in space​
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!