1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
hichkok12 [17]
2 years ago
10

PLEASE HELP!!!

Mathematics
1 answer:
zzz [600]2 years ago
7 0

Answer:

D.24

Step-by-step explanation: 28 +7=35x6 divided by 9

You might be interested in
Please Help me solve this (Who ever answers correctly will get brainlest)
erastovalidia [21]

Answer:

$38.50

Step-by-step explanation:

We are told the cost of the fabric per meter, so we first need to convert 250 cm into meters.

1 meter = 100 cm

Therefore, 250 cm = 250 ÷ 100 = 2.5 meters

cost of fabric = $15.40 per meter

To calculate the total cost, mulitply the length in meters by 15.40:

2.5 x 15.40 = 38.50

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Please solve i will give brainiest 100 point question ****** do the whole page please need to pass or i will fail its my final t
dmitriy555 [2]

Answer:

1. Find the difference between the areas.

<u>Area of the small rectangle</u>: (x+2)(x+7)=x^2+7x+2x+14=x^2+9x+14

<u>Area of the big rectangle</u>: (x+9)(x+11)=x^2+11x+9x+99=x^2+20x+99

The difference is: 11x+85

( x^2+20x+99)- (x^2+9x+14)=x^2+20x+99-x^2-9x-14=11x+85

2.

You can solve this question just by looking at the graph.

a) The height is 4 meters.

f(d)=h=-2d^2+7d+4

To find the height of the bleachers, we should consider the moment before the shoot, when the distance is equal to 0.

f(0)=h=-2(0)^2+7(0)+4

h=4

The height is 4 meters.

b) 9 meters.

For d=1

f(1)=h=-2(1)^2+7(1)+4

f(1)=h=-2+7+4

h=9

b) The ball travels 4 meters.

But to calculate it, it is when h=0

0=-2d^2+7d+4

Using the quadratic formula:

$d=\frac{-b\pm \sqrt{b^2-4ac}}{2a}$

$d=\frac{-7 \pm \sqrt{7^2-4\left(-2\right)4}}{2\left(-2\right)}$

$d=\frac{-7\pm\sqrt{81}}{-4}$

$d=\frac{-7\pm9}{-4}$

It will give us to solutions, once it is a quadratic equation, but we are talking about a positive distance.

$d=-\frac{1}{2} \text{ or }d=4$

3.

In this question, we have to find the area of the cylinder and the sphere.

From the information given, we have

a = 5mm and d = 5mm, therefore the radius is 2.5 mm.

The volume of a cylinder:

V=\pi r^2h

V=\pi (2.5)^2 \cdot 5

V=31.25 \pi

V_{c} \approx 98.17 \text{ m}^3

The volume of the sphere:

$V=\frac{4}{3}  \pi r^2$

V_{s} \approx 65.4 \text{ m}^3

The volume of the capsule is approximately 163.57  \text{ m}^3

3 0
3 years ago
Solve x^2 x=0.factorise.
Semenov [28]
x^2\pm x=0\\\\x(x\pm1)=0\iff x=0\ or\ x\pm1=0\\\\\boxed{x=0\ or\ x=\mp1}\\\\if\ x^2+x=0\ then\ x=0\ or\ x=-1\\if\ x^2-x=0\ then\ x=0\ or\ x=1
4 0
3 years ago
9. What is the slope of the line through the points (-2, -1) and (4, 3)?
Fofino [41]

Step-by-step explanation:

given points,

(-2, -1) and (4,3)

we know,

slope of line = y_2 - y_1/ x_2 - x_1

x_1 and y_1 = -2 , -1

x_2 and y_2 = 4 , 3

according to the formula

3 - (-1)/4 - (-2)

→ 3 + 1/4 + 2

→ 4/6

→ 2/3

or (2,3)

therefore, slope of the given line is (2,3).

Hope this answer helps you dear!

4 0
3 years ago
X and y are positive integers. explain why incorrect to claim that
dedylja [7]

You can find counterexamples to disprove this claim. We have positive integers that are perfect square numbers; when we take the square root of those numbers, we get an integer.

For example, the square root of 1 is 1, which is an integer. So if y = 1, then the denominator becomes an integer and thus we get a quotient of two integers (since x is also defined to be an integer), the definition of a rational number.

Example: x = 2, y = 1 ends up with \frac{2}{\sqrt{1}} = \frac{2}{1} which is rational. This goes against the claim that x/\sqrt{y} is always irrational for positive integers x and y.

Any integer y that is a perfect square will work to disprove this claim, e.g. y = 1, y = 4, y= 9, y = 16. So it is not always irrational.

4 0
3 years ago
Other questions:
  • In common core how do you use dominoes
    5·1 answer
  • there are 267 students and 21 adults going on a school trip. An equal number of people will ride on each bus. If there are 9 bus
    6·2 answers
  • A fruit company delivers its fruit in two types of boxes: large and small. a delivery of 3 large boxes and 5 small boxes has a t
    14·1 answer
  • Eggs are packaged by the dozen. If a dozen eggs cost<br> $1.56, what is the unit price per egg?
    13·2 answers
  • 5% of the toddlers in a preschool class drink water with their lunch. How many toddlers are in the class if 3 drink water with t
    7·1 answer
  • Help answering these math questions
    12·2 answers
  • Find the difference.<br> (-2ab-2a-5) - (6ab+2)
    15·1 answer
  • The price of an item has been reduced by 20% The original price was 33$
    10·2 answers
  • 100 points giveaway answer song name
    14·2 answers
  • Mario invests $1,500 in a savings account that earns 2% interest a year. He also plans to set aside $50 cash a month. x = number
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!