1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
katrin2010 [14]
3 years ago
10

Can u guys help me on #24

Mathematics
1 answer:
lora16 [44]3 years ago
7 0
56.5ft x 17ft x 1ft = 960.5ft^3.

The question wants the answer in ft^3. One of the measurements is given as 13 inches but that converts to 1ft. And with the volume formula for rectangles is widthxlenghtxheight. Plug in the numbers.
You might be interested in
Will award brainliest
Ostrovityanka [42]
Infinite solution Bc both sides are equal
8 0
3 years ago
Ella and her children went into a bakery and where they sell cookies for $0.50 each and brownies for $2.25 each. Ella has $15 to
matrenka [14]

Answer: 5 brownies

Step-by-step explanation:

cookies = 5 x $0.50 = $2.5

$15 - $2.5 = $12.5

$12.5 divided by $2.25 = $5.555

so at the most ella can buy 5 brownies if she buys 5 cookies

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Henry begins a savings account with $500. The savings account accumulates 2.5% annual interest based on the
fiasKO [112]
It’s B I did this question and got the same answer
7 0
2 years ago
Which equation would best help solve the following problem?
timurjin [86]
Y = yo + Vot - (gt^2)/2

0 = 0 + 31t - 4.9 t^2

0 = -4.9 t^2 + 31t

Answer: option A.
6 0
3 years ago
A tiling company completes two jobs. The first job has $1200 in labor expenses for 40 hours worked, while the second job has $15
artcher [175]
The closest i can think of that makes since is 1560=30(52)+b, mainly because
30 x 52 = 1560 so that's what i think it is and if im wrong sry.
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • From 1970 to 1990 the consumer price index increased from 38.8 to 130.7. If a tube of toothpaste cost 0.77 in 1970 and the price
    9·2 answers
  • A jar contains 3 oz of seed and is 1/6 full.<br><br> How much seed is in a full jar?
    15·1 answer
  • you have $2.50. Each sugar free gumball in a gumball machine cost $0.25. Write and solve an inequality that represents the numbe
    13·1 answer
  • Please help me! !!!!!!!!!!!!!!!!
    12·1 answer
  • The area of square A is 40ft^2 . The area of square B is 250% of the area of square A. What is the length of one side of square
    6·1 answer
  • How do i write a polynomial functions that has roots 3 and 7
    5·1 answer
  • Please help
    10·1 answer
  • Look at the question, please orginize it in a good manner. NO LINKS!
    6·2 answers
  • Solve for the equation, show all your work. This is an absolute value equation. You need to show both equations and the work for
    15·1 answer
  • Kevin Parker expects that you hand wash each coffee pot before Dutch Bros opens. You
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!