1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
MArishka [77]
2 years ago
14

A box of tangerines that weighs 5 pounds costs $4.25. What is the cost per pound?

Mathematics
2 answers:
denpristay [2]2 years ago
7 0

Answer:

$0.85

Step-by-step explanation:

$4.25 divided by 5 pounds equals $0.85 per pound.

Greeley [361]2 years ago
6 0

Answer:

$0.85

Step-by-step explanation:

Find the unit rate.

4.25/5=x/1

Solve for x. X= 4.25/5=0.85

So 1 lb of tangerines costs $0.85.

You might be interested in
Where decimal go in 288
Andreyy89
Be more specific. The decimal can be anywhere give more detail
6 0
3 years ago
Complete the square to solve 4x2 + 24x = 4.
igomit [66]

Answer:

x = - 3 ± \sqrt{10}

Step-by-step explanation:

Given

4x² + 24x = 4 ( divide through by 4 )

x² + 6x = 1

To complete the square

add ( half the coefficient of the x- term )² to both sides

x² + 2(3)x + 9 = 1 + 9

(x + 3)² = 10 ( take the square root of both sides )

x + 3 = ± \sqrt{10} ( subtract 3 from both sides )

x = - 3 ± \sqrt{10}

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Please help! / 50 points
lutik1710 [3]

Answer:

Solution given:

radius [r]=4

height [h]=5

we have

Surface area of cylinder=2πr(r+h)

=2π×4(4+5)

=<u>72πunits³ is a required volume.</u>

3 0
3 years ago
Yall I’m actually going to cry I’m having trouble understanding this please helpp please
Lelechka [254]

Answer:

I was gonna help you, but no one didn''t help meeeeeee and i am cryinggggg!!!!

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
Change the fraction to a decimal: 7/3 = _____
Nina [5.8K]

Answer:

2.33

Step-by-step explanation:

7 divided by 3 will equal 2.33

6 0
2 years ago
Other questions:
  • CONNECT FRACTIONS TO DIVISION
    8·2 answers
  • Pls help me I’m having a hard time
    5·1 answer
  • Someone help pleaseeee
    11·1 answer
  • A warehouse floor has a perimeter of 6,615 feet. What is the perimeter of the floor in yards?
    11·2 answers
  • From a batch of 13 students who had appeared in an examination, 4 students
    12·1 answer
  • Please help me i will give you brainlest
    6·1 answer
  • An 80% confidence interval is found to be (12, 20). What is the margin of<br> error?
    7·1 answer
  • Carson invested $3,900 in an account paying an interest rate of 2.1% compounded
    9·1 answer
  • Roxanna has a collection of silver spoons from all over the world.
    13·1 answer
  • Write the expresion in simplest form<br> (-11/2x+30)-2(-11/4x-5/2)
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!