1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
MArishka [77]
3 years ago
14

A box of tangerines that weighs 5 pounds costs $4.25. What is the cost per pound?

Mathematics
2 answers:
denpristay [2]3 years ago
7 0

Answer:

$0.85

Step-by-step explanation:

$4.25 divided by 5 pounds equals $0.85 per pound.

Greeley [361]3 years ago
6 0

Answer:

$0.85

Step-by-step explanation:

Find the unit rate.

4.25/5=x/1

Solve for x. X= 4.25/5=0.85

So 1 lb of tangerines costs $0.85.

You might be interested in
A carton can hold 1,000 unit cubes that measure 1 inch by inch.describe the dimensions of the carton using unit cubes
Romashka-Z-Leto [24]
You've told us the volume of the carton. 
That doesn't tell us the dimensions.

If the unit cubes have to exactly fit the dimensions,
then all we know is that the dimensions are integers,
and their product is 1,000.

The carton could be

1 by 1 by 1,000
1 by 2 by 500
1 by 4 by 250
1 by 5 by 200
1 by 8 by 125
1 by 10 by 100
1 by 20 by 50
1 by 25 by 40

2 by 2 by 250
2 by 5 by 100
2 by 10 by 50
.
.
and several other possible sets.
6 0
3 years ago
A garden table and a bench cost $804 combined. The garden table costs $54 more than the bench. What is the cost of the bench?
Crazy boy [7]

Answer:

its 750

Step-by-step explanation:

because its 804 combined and 804-54=750 and 750+54=804

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
A number is less than 15 translating inequalities
Illusion [34]

<em>Greetings from Brasil...</em>

According to the statement of the question, let X be any number. If this number X has to be less than 15, we can write:

<h2>X < 15</h2>
5 0
3 years ago
Someone please help due tonight
Alika [10]
0=$5
1=$7
2=$9
3=$11
4=$13
5=$15
6=$17
4 0
2 years ago
Melanie read 45 pages of a 1 age book her younger sister read 1/2 of a 10 page book.who reads greater fraction of her book?
xenn [34]
Melanie read the greater fraction of her book 1/45
3 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the answer to this
    10·2 answers
  • which of the following is the most reasonable estimate for the number of calories in one serving of milk? in one-half serving of
    14·1 answer
  • Solve the Integral of 1/(1-y2)
    6·1 answer
  • Find the area of a circle using 3.14 as pie <br> d=8cm
    7·2 answers
  • Can someone help and show the work? It’s do in a few minutes so respond ASAP!!
    13·2 answers
  • Help please! i’ll give brainlest or whatever it’s called
    10·2 answers
  • I need to know what this is ASA SSS SAS AAS?
    7·1 answer
  • I think of number, double it and add 11. I get 25 a) using the statement above, form an equation. Use the letter 'x' as a unknow
    7·1 answer
  • The price of a laptop went down by $175. The new price is $950. Which of the expressions shows the price of the laptop before th
    13·1 answer
  • 16,047
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!