1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Andreyy89
3 years ago
7

Pls help me on this i don't know what to do ​

Mathematics
1 answer:
Katarina [22]3 years ago
8 0

Answer:

\text{A. The zeroes are 8 and -4, because }y=(x-8)(x+4)

Step-by-step explanation:

x^2-4x-32=0,\\(x-8)(x+4)=0,\\\begin{cases}x-8=0, x=\boxed{8},\\x+4=0, x=\boxed{-4}\end{cases}

You might be interested in
Brian has reduced his cholesterol level by 14% after his last check up. If his original level was 200, what is his cholesterol l
Alex_Xolod [135]

Answer:

228

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Determine mBFD.<br> 65<br> 90<br> 220<br> 110
fomenos

Answer: This one is D.110! ☺️

5 0
3 years ago
Chelsea mailed 2 boxes and 2 bags to her uncle in army. The two boxes weighed 8 ½ pounds each and the two bags weighed 4 ½ pound
Orlov [11]

Answer:26

Step-by-step explanation:

4.5x2=9+17=26

8.5x2=17

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
EASY 100 POINTS WILL MARK BRAINIEST!!!!!
sesenic [268]

Answer:

Perimeter is 38.8 units and approximately 39 units

Step-by-step explanation:

Trust me :)

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Which symbol correctly compares the two angle measures?
Vlad [161]
I think the answer is b
7 0
3 years ago
Other questions:
  • 5m+72=−2m+52 A -1 B -1/7 C 6/7 D 7
    10·1 answer
  • Randal works at a zoo and is buying food for the animals. He buys 187 lbs of food for $1447.38. What is the unit rate?
    15·2 answers
  • What are the missing numbers?
    9·2 answers
  • I have 2 problems I need help with~
    12·2 answers
  • Carlos drank 2,740mL of water after football practice. How many Liters did he drink?
    14·2 answers
  • A store allows customers to fill their own bags of candy.Glen decides he only wants caramels and candy corn.caramels sell for $0
    10·1 answer
  • What two rows could you follow to write the ratio 16:28?
    12·2 answers
  • 7. The graph was made to compare the costs of renting copy machines
    13·1 answer
  • Solve:<br> 55) A pool is filling at 3 pts per min. How many gallons per hour is that?
    7·1 answer
  • What is the probability of a passenger on the titanic ship surveying given they were in first class?
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!