1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
sveta [45]
2 years ago
6

Find the Greatest common factor of 120? Show your work!

Mathematics
1 answer:
m_a_m_a [10]2 years ago
5 0

Answer:

1, 2, 3, 4, 5, 6, 8, 10, 12, 15, 20, 24, 30, 40, 60

Step-by-step explanation:

1x120, 2x60, 3x40, 4x30, 5x24, 6x20, 8x15, 10x12, 12x10,15x8, 20x6, 24x5, 30x4, 40x3, 60x2

You might be interested in
What is 2.20 rounded to the nearest tenth?
Musya8 [376]
2.20 rounded to the nearest tenth is 2.2 it is already rounded if it was 2.29 it would be 2.3 
7 0
3 years ago
In the diagram which two angles are corresponding angles with angle 12?
Aleks04 [339]
Corresponding angles:
8< and <16

hope it helps
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find formula for exponential function passing through points (-3,3/8) and (2/12)
Alex17521 [72]

Answer:

y = 3 · 2ˣ

Step-by-step explanation:

Exponential function is:

y = abˣ

Plug in the points:

⅜ = ab⁻³

12 = ab²

Solve the system of equations.  Start by dividing the second equation by the first:

12 / ⅜ = (ab²) / (ab⁻³)

32 = b⁵

b = 2

Plug into either equation to find a:

a = 3

Therefore:

y = 3 · 2ˣ

7 0
3 years ago
Devon’s mother borrowed $4,000 to have some repairs done on the house. The bank is charging 9% simple annual interest on the loa
aksik [14]
Does anyone know the answer

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
1.) If I am selling a dozen at $3, how much would each egg cost?
riadik2000 [5.3K]

Answer:

1.$3÷12=0.25

each egg would cost 25 cents

2.12×18=216

216×25=5,400

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Which of the expressions is rational?
    6·1 answer
  • Choose the equation and the slope of the line that passes through (4, –2) and is parallel to the x-axis.
    6·1 answer
  • IF YOU SHOW THE WORK AND HOW YOU GOT THE ANSWER IF ITS RIGHT I WILL GIVE BRAINLEY 1.At Parker’s Pizza Parlor, the total cost of
    9·1 answer
  • Paul has some money in his wallet, all in $1 bills. He buys a hat and has $6 left, as shown in
    12·1 answer
  • last year, marys vegetable garden was a rectangle that measured 6 ft by 8 ft. If she wants to increase the size this year by a s
    11·1 answer
  • Which questions are statistical questions?
    10·1 answer
  • A company that makes​ hair-care products had 7,000 people try a new shampoo. Of the 7,000 people, 28 had a mild allergic reactio
    12·1 answer
  • At Burger King the
    8·1 answer
  • Two sides of a parallelogram are 500 feet and 790 feet. The measure of the angle
    5·2 answers
  • If the graph of the second equation in the system passes through the points (-12, 20) and
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!