1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Andrew [12]
2 years ago
5

Hi pls answer itd be really nice

Mathematics
1 answer:
emmainna [20.7K]2 years ago
4 0

Answer:

-12/5×4/3

(because if anything is in divide if we have to convert it in multiply So we have to reciprocal it

therefore option A is correct -16/5

You might be interested in
How do you do this ?? I need steps
Ksivusya [100]
Do it yourself :D #bye
4 0
3 years ago
Can someone explain how to do number 35
Ronch [10]
Wym? Like what kind of graph is it?
7 0
3 years ago
A Yamaha dirt bike has a sticker price of
Rasek [7]

Answer:

1353.13

Step-by-step explanation:

1250*.0825= 103.125+1250= 1353.125

then round to the hundredths place to get 1353.13

You have to get 8.25% to a fraction to be able to multiply move the decimal point to the left twice.

4 0
3 years ago
-4^2-17
Irina18 [472]

Answer:

Step-by-step explanation:

-4 is really  -1 * 4

-4² = -1 * 4²

-4² = -1 * 16

-4² = -16

Use parenthesis  to square

(-1 * 4)² = (-4)²

(-4)² = 16

5 0
3 years ago
5/6 of 15 i need help????????????
emmainna [20.7K]

Answer: 12.5 or 12 1/2

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • For her end of year party adriana mixed 6 L of Brand A juice with 9 L of Brand B juice. Brand A contains 52% fruit and Brand B c
    14·1 answer
  • Monisha has a bag of 20 marbles 6 are red 5 are yellow and 9 are blue . Monisha let her friend reach into the bag and have a fre
    14·1 answer
  • What are the various fields of linear equations
    13·1 answer
  • Find the slope of the line shown on the graph at right.
    15·1 answer
  • PLEASE ANWSER ASAP
    10·1 answer
  • Marlin bought 4 ham sandwiches and 2 bags of chips for $22.50 . If the chips cost $0.75 per bag how much did each sandwich cost
    6·2 answers
  • A 2-gallon jug of water costs $8.24. What is the price per quart?
    13·1 answer
  • A garden table and a bench cost S585 combined. The garden table costs S65 less than the bench. What is the cost of the bench?
    11·1 answer
  • A train left William's town at 7:35 P.M. The train traveled for 1 hour and 30 minutes to Richmond. Then it traveled 3 hours and
    15·1 answer
  • 15 dollars for a book and 40 percent off
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!