1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
irakobra [83]
3 years ago
14

PLEASE HELP! DUE TODAY

Mathematics
1 answer:
timama [110]3 years ago
3 0

Answer:

not enough info

Step-by-step explanation:

give branliest plss

You might be interested in
A VW Bug is driving north on a straight two-lane road at a constant 38 mph and a Chevy Impala is driving south at 29 mph on the
vitfil [10]

Those two vehicles are chewing up a lot of ground. Do you drive? I know it's a stupid question. Every American drives, but I have to check. When you see a car coming towards you, does it look like it's going extremely slow, so that 9 could be the answer? Or does it look extremely fast so that 67 could be the answer? I think you should be looking at fast. I live in the country so when something comes towards me I take note of it. So you should be thinking the Impala sees the bug as going north and very fast..

B

Note. The 9 would come up when someone was passing you and they were going 9 mph faster than you were going. If you were going 50 mph and someone passed you at 59 mph. it would appear to you that they were only going 9 mph. Next time you encounter this on the road, see if you agree that that is the way it works.

3 0
4 years ago
Trevor needs new bike tires. His bike tires have a circumference of about 113.04 inches. What is the diameter of his tires?
Korolek [52]

Answer:

So therefore, the diameter is 36 inches

Step-by-step explanation:

first you would divide by 2, which is 56.52

(about) then divide by pi and you get 18.

so multiply 18 by 2 and you get 36. 

7 0
3 years ago
Is 3.667 a rational number,interger,or whole number
steposvetlana [31]
Rational 3667/1000
^^^^^^^^^^^
4 0
3 years ago
A college has a financial aid formula that applies to applicants whose family's income is below a certain threshold. The financi
ELEN [110]

Answer:

what does the fox say???!!

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
A rectangular building for a gym is three times as long as it is wide. Just inside the walls of the building, there is a 6ft rec
lisov135 [29]

The equation 3x² - 48x + 6856 represents the area of the gym and track together in terms of width.

<h3>What is the area of the rectangle?</h3>

It is defined as the area occupied by the rectangle in two-dimensional planner geometry.

The area of a rectangle can be calculated using the following formula:

Rectangle area = length x width

We have:

A rectangular building for a gym is three times as long as it is wide. Just inside the walls of the building, there is a 6ft rectangular track along the walls of the gym and has an area of 7000ft²

Let x be the width of the rectangle.

As the area of track along the walls of the gym is 7000ft²

(x - 12)(3x - 12) = 7000

After simplifying:

3x² - 48x + 6856 = 0

Thus, the equation 3x² - 48x + 6856 represents the area of the gym and track together in terms of width.

Learn more about the rectangle here:

brainly.com/question/15019502

#SPJ1

3 0
2 years ago
Other questions:
  • Please help. Wire is 12.5 cents a foot. How many feet can you buy for a dollar?
    5·2 answers
  • Please answer quickly! Will give 5 star and brainliest for quickest answer.
    9·1 answer
  • GIVEN BRAINLIEST, 5 STARS, + THANKS
    12·1 answer
  • A soft drink company has recently received customer complaints about its one-liter-sized soft drink products. Customers have bee
    14·1 answer
  • Which expressions are equivalent to the one below? Check all that apply.
    7·1 answer
  • Anybody gets this question ???
    14·1 answer
  • GIVING BRAINLIEST!!!!!!
    9·1 answer
  • ASAP PLEASE!!The table and the relative frequency histogram show the distribution of the number of tails and three coins are tos
    11·1 answer
  • *<br> The cost of four pencils is £1.60 What is the cost of one pencil.
    9·1 answer
  • What is 2x2x4x4 and my name is Jose
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!