1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Paraphin [41]
3 years ago
6

Part 5: Identify key features and graph a hyperbola from general form.

Mathematics
1 answer:
ExtremeBDS [4]3 years ago
3 0

First things first. I tried and really hope im correct.

A) (x+1)^2/9 – (y+2)^2/4 = 1

B) (-1,-2)

C) (-4.61, -2) and (2.61, -2)

D) y=2/3x-1.33333 and y=-2/3x-2.66666

You might be interested in
Identify the property that justifies the following statement:<br> If &lt;1≈ &lt;2, then &lt;2≈&lt;1.
Colt1911 [192]

Symmetric property of congruence.

Solution:

Given statement:

If ∠1 ≅ ∠2, then ∠2 ≅ ∠1.

<em>To identify the property used in the above statement:</em>

Let us first know some property of congruence:

Reflexive property:

The geometric figure is congruent to itself.

That is \overline{A B} \cong \overline{A B} \text { or } \angle B \cong \angle B.

Symmetric property of congruence:

If the geometric figure A is congruent to figure B, then figure B is also congruent to figure A.

That is \overline{A B} \cong \overline{C D}, \text { then } \overline{C D} \cong \overline{A B}.

Transitive property of congruence:

If figure A is congruent to figure B and figure B is congruent to figure C, then figure A is congruent to figure C.

That is \angle A\cong \angle B, \ \angle B\cong \angle C \  \text{then} \ \angle A\cong \angle C

From the above properties, it is clear that,

If ∠1 ≅ ∠2 then ∠2 ≅ ∠1 is symmetric property of congruence.

7 0
2 years ago
Oh lord pls help asap
zepelin [54]

Answer:

1.1(for infinity) or 0.9

Step-by-step explanation:

it depends if you do 90/100 or 100/90

90/100 = 0.9

100/90 = 1.1(for infinity)

so sorry i couldn't figure out specifically what to divide but i hope both of these answers helped you!

4 0
3 years ago
Raul can read 12 pages in half an hour​
zepelin [54]

Answer:

that's good12 pages=1hour 6 pages= 30 min

7 0
2 years ago
A shopper paid $2.52 for 4.5 pounds of potatoes and $7.75 for 2.5 pounds of broccoli. What is the unit price of each item she bo
Maurinko [17]
<h3>Unit price is $ 0.56 per pound of potatoes</h3><h3>Unit price is $ 3.1 per pound of broccoli</h3>

<em><u>Solution:</u></em>

Given that,

Unit price is the price of 1 unit

\textrm{Unit Price} = \frac{\textrm{Total cost on n products}}{\textrm{n}}

<h3><u>Find unit price of potatoes</u></h3>

A shopper paid $2.52 for 4.5 pounds of potatoes

Unit\ Price = \frac{2.52}{4.5}\\\\Unit\ Price = 0.56

Thus unit price is $ 0.56 per pound of potatoes

<h3><u>Find unit price of broccoli</u></h3>

$7.75 for 2.5 pounds of broccoli

Unit\ Price = \frac{7.75}{2.5}\\\\Unit\ Price = 3.1

Thus unit price is $ 3.1 per pound of broccoli

5 0
3 years ago
University officials say that at least 70% of the voting student population supports a fee increase. If the 95% confidence inter
baherus [9]

Answer:

The interval estimate is above 70%, so infer that it will be supported.

Step-by-step explanation:

The evidence that 95% confidence interval estimating the proportion of students supporting the fee increase is [0.75, 0.85] supports university officials' claim that at least 70% of the voting student population supports a fee increase.

Therefore we can infer that a fee increase will be supported.

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Can someone answer my question please and thank you.
    7·1 answer
  • Explain why it can be helpful to use partial quotients when dividing?
    8·1 answer
  • What is .194 with the 94 repeating as a fraction?
    15·2 answers
  • Find the 100th term in the arithmetic sequence<br><br> -19,-14,-9,-4,1...
    7·1 answer
  • In a certain country, the life expectancy of a woman born in 1995 was 80.2 years. Between 1995 and 2005, the life expectancy inc
    14·1 answer
  • GT
    6·1 answer
  • 62.52=27.39+t this is 7th grade math! plsss help!!1
    5·1 answer
  • Sally's pet store sells goldfish. The fish they sell, every goldfish needs 4 gallons of water in the tank. Frank's pet store sel
    9·1 answer
  • (a) What is the actual cost incurred in producing the 1051st and the 2191st disc? (Round your answers to the nearest cent.)
    6·1 answer
  • Find the angle in the attachment​
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!