Take the total and divide by the amount to get answer.
3.60 /3 = $1.20 per pound
Answer:
Thanks for the points! <3
Answer:
2
Step-by-step explanation:
ImAbananaImAbananaImAbanana ImAbanana ImAbananaImAbananaImAbanana ImAbanana ImAbananaImAbananaImAbanana ImAbanana ImAbananaImAbananaImAbanana ImAbanana ImAbananaImAbananaImAbanana ImAbanana ImAbananaImAbananaImAbanana ImAbanana ImAbananaImAbananaImAbanana ImAbanana ImAbananaImAbananaImAbanana ImAbanana ImAbananaImAbananaImAbanana ImAbanana ImAbananaImAbananaImAbanana ImAbanana
The parallel lines have the same slope.
The slope-intercept form: y = mx + b
m - a slope.
We have 6x + y = 4 |subtract 6x from both sides
y = -6x + 4 → m = -6.
The slope-point form:

We have m = -6 and (-2, 3).
Substitute:

<h3>Answer: 6x + y = -9.</h3>