1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kvasek [131]
3 years ago
5

ben is three times as old as carl now. In two years time, ben will be twice as old as carl. How old is carl now?​

Mathematics
1 answer:
ss7ja [257]3 years ago
4 0

Let Carl's age be c and Ben's age be 3c.

Equation:

3c = 2c + 2

=> 3c - 2c = 2

=> c = 2

So, Carl is 2 years old.

You might be interested in
Substitution method need help for home work
Marizza181 [45]
-3y = x...so we sub in -3y for x in the other equation

-x + 7y = 70
-(-3y) + 7y = 70
3y + 7y = 70
10y = 70
y = 70/10
y = 7

so we sub in 7 for y in either of the original equations to find x
-3y = x
-3(7) = x
-21 = x

so ur solution is (-21,7)
6 0
3 years ago
Tung rotates a square around its horizontal axis of symmetry to make a solid figure. What is the shape of the vertical cross sec
Iteru [2.4K]

The shape of the vertical cross section of the solid figure is Circle , Option A is the right answer.

What is a Circle ?

A circle is a round figure with all the points lying in the same plane .

It is given that

Tung rotates a square around its horizontal axis of symmetry to make a solid figure.

the shape of the vertical cross section of the solid figure will be a circle that can be seen in the image attached

The rotation image is also attached and the horizontal axis is taken as straight to show the formation of a circle.

Therefore Option A is the right answer.

To know more about Circle

brainly.com/question/11833983

#SPJ1

4 0
2 years ago
Simplify, then determine which is greater
Natasha_Volkova [10]

Answer:

1) answer is 2x^2 - x + 6

2) answer is 2x^2 + 2x + 2

Step-by-step explanation:

i dont know if this is what you wanted, but i tried to follow the directions as best i could

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
In each of the following word problems, the question is missing. Write a possible question for each word problem.
garik1379 [7]

The question that can complete the given word problem is, The material comes in pieces of 5 years each. <em>How many </em><em>pieces</em><em> of </em><em>materials </em><em>are needed to </em><em>make a coat</em><em>?</em>

<h3>What question can be formed?</h3><h3 />

You are given the number of yards that are needed to make a coat so the question should be centered around that.

Questions that go best with such information are those that have to do with solving for the number of materials that would be needed to make the coat.

You can therefore supply the length of each piece of material, and then find out how many materials would then be needed to make a coat.

Find out more on formulating questions at brainly.com/question/11876376.

#SPJ1

4 0
2 years ago
The total cost of an order of gift baskets includes the cost of each gift basket plus a one time delivery fee. The cost of each
Helen [10]

Answer:

x = cost of each gift basket = $14.5

y = one time delivery fee = $135

Step-by-step explanation:

Let

x = cost of each gift basket

y = one time delivery fee

40x + y = 715 (1)

400x + y = 5935 (2)

Subtract (1) from (2)

400x - 40x = 5935 - 715

360x = 5220

x = 5220/360

x = 14.5

Substitute x = 14.5 into (1)

40x + y = 715 (1)

40(14.5) + y = 715

580 + y = 715

y = 715 - 580

y = 135

x = cost of each gift basket = $14.5

y = one time delivery fee = $135

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Jacob and Sarah are saving money to go on a trip. They need at least $1975 in order to go. Jacob mows lawns and Sarah walks dogs
    12·1 answer
  • PLEASE HELP I’M SO CONFUSED
    15·1 answer
  • The soccer team has to order new uniforms. Their shorts cost $10, the jersey costs $15, and their socks cost $18. If there are 2
    10·2 answers
  • Jason walked 70 miles in 8 days. Find the unit rate
    6·1 answer
  • SOMEONE PLEASE HELP ME ASAP THIS IS ALMOST DUE ILL MARK BRAINLIEST!!!!
    12·1 answer
  • The area of a rectangular garden is 48.2 square yards. Determine the length of the lawn, if its width measures 4 yards.
    8·1 answer
  • Which statement is true?
    14·1 answer
  • PLZ help me ASAP its due in a couple of mins!!! :((((( which one is it??
    9·1 answer
  • How do you use trigonometric ratios to solve for a missing side or angle of a right triangle?
    10·2 answers
  • The blueprint for Moreno​'s living room has a scale of 2 inches equals 3 feet. The family wants to use a scale of 1 inch equals
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!