1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kirza4 [7]
3 years ago
5

The boys had 5 4 6 gallons of water to share throughout the day. James drank 1 1 3 5 6 1 2 gallons and Simon drank 2 3 gallon. H

ow much water did the boys have left at the end of the day?

Mathematics
2 answers:
dsp733 years ago
3 0

Answer:

1\frac{1}{3}

Step-by-step explanation:

Total Volume of Water = 5\frac{4}{6}

Volume drunk by James =1\frac{1}{3}

Volume drunk by Simon =\frac{2}{3}

Volume drunk by Matthew = 1\frac{1}{2}

Volume drunk by Gilbert =\frac{5}{6}

Total Volume Drunk (i.e. The Sum) = 1\frac{1}{3} + \frac{2}{3} + 1\frac{1}{2} +\frac{5}{6}=\frac{13}{3}

Volume of water Left = Total Volume of Water-Total Volume Drunk

= 5\frac{4}{6}-\frac{13}{3} =\frac{4}{3}=1\frac{1}{3}

jarptica [38.1K]3 years ago
3 0

Step-by-step explanation:

Below is an attachment containing the solution to the question.

You might be interested in
10) The scale of a map is 1 inch represents 4 miles. How many miles does 0.5 inches represent?
scoundrel [369]

Answer:

2 miles

Step-by-step explanation:

1 in=4miles

0.5 in=2miles

so divide by two on each side

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Costs $17.60 for a pack of 4 padlocks.Find the unit price in dollars per padlock.If necessary, round your answer to the nearest
mel-nik [20]

4=$17.60

1=$17.60/4

1=$4.40

Hole this helps :)

6 0
2 years ago
Will is w years old <br> Ben is 3 years older <br> Write an expression, in terms of w, for bens age
Westkost [7]
Ben is w+3 years old.
7 0
3 years ago
The original price and percent paid of a 20% discount and a $14.40 sale price.
Vikentia [17]
Your answer is $18.00

Because 14.40 x 100/80 =$18

Hope this helps

Please please please like my comment
3 0
3 years ago
The product of a number y and 3 is 6.<br> Write the word sentence as an equation
Romashka [77]
3y = 6

Product means multiply so 3 multiplied by y is 3y which is equal to 6. :)
4 0
2 years ago
Other questions:
  • Hey i need help solving these and not just the answer i really would like to know how
    10·1 answer
  • Write each fraction as a fraction as a decimal and as a percent. 7 over 20 of the packages=
    13·1 answer
  • Pre-orders for the yearbook cost $38 each and full price cost $45 each. If 24 students in Mr. Hillman's class purchased yearbook
    6·1 answer
  • 3 pounds to 24 ounces (ratios)
    12·2 answers
  • Several people were polled regarding their favorite type of dessert. They were asked to choose one of the following: ice cream,
    10·2 answers
  • Answer the following questions CORRECTLY I will know if this is wrong. I WILL REPORT ANY INCORRECT ANSWERS!
    8·2 answers
  • Identify the triangle that contains an acute angle for which the sine and cosine ratios are equal.
    12·1 answer
  • Help. ill give brainliest
    14·2 answers
  • How many pencils and markers did pago buy
    8·2 answers
  • Help ASAP I’ll mark you as brainlister
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!