1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
vodka [1.7K]
3 years ago
9

(WORTH 20 POINTS) Please help I don't know how to do this

Mathematics
2 answers:
Thepotemich [5.8K]3 years ago
8 0

Answer: In layman's terms, that means if the original price of something you sell was $100, but you offer a 50% discount, then the taxable price is $50. Sale Price = original price – (% of discount * original price)

Sales Tax = Sales Tax rate * Sale Price.

Sales Tax = 0.05 * $17.21 = $0.8605 = $0.86. How do I add 5% to a number?

Divide the number you wish to add 5% to by 100.

Multiply this new number by 5.

Add the product of the multiplication to your original number.

Enjoy working at 105%!

aivan3 [116]3 years ago
4 0

Answer:

Sales tax is an increase in the price of the item while a discount is the decrease of the price. A 5% sales tax is an increase since your paying an extra 5% of the item price. 15% discount is a decrease since your now only paying 85% of the original price. Hope that helps

You might be interested in
Pls help me pls pls ​
Ira Lisetskai [31]

7x = 2x + 20
5x = 20

X =4
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
The options are<br> 40<br> 80<br> 120<br> 140
Nataly [62]
<h2>Here we go ~ </h2>

According to given figure,

\qquad \sf  \dashrightarrow \: \angle ABC + 60° = 180°

\qquad \sf  \dashrightarrow \: \angle ABC = 180 \degree - 60 \degree

[ By linear pair ]

\qquad \sf  \dashrightarrow \: \angle ABC = 120 \degree

now, we can see that :

\qquad \sf  \dashrightarrow \: \angle ABC + \angle BAC = \angle 1

[ By Exterior angle property of Triangle ]

\qquad \sf  \dashrightarrow \: \angle 1  = 20 \degree + 120 \degree

\qquad \sf  \dashrightarrow \: \angle 1  = 140 \degree

4 0
2 years ago
Shelly has $175 to shop for jeans and sweaters. Each pair of jeans costs $25 and each
Ksju [112]

Answer:

3 jeans and 5 sweaters

Step-by-step explanation:

This is a solid guess

However, this is a straight forward question.

175 she has to spend all of it.

To make it an even number you minus 25.

Than you have 150, minus another 50.

You have 5 more clothes to buy, and $100 left.

You use the rest to buy sweaters, therefore spending all the money and getting 8 clothing.

4 0
3 years ago
What is the unit rate if the candy is $7.80 for 2 pounds?
shutvik [7]

Answer:

= 3.9 candy per pound

Step-by-step explanation:

This is a fraction equal to

7.8 candy ÷ 2 pounds

We want a unit rate where

1 is in the denominator,

so we divide top and bottom by 2

7.8 candy        ÷ 2

________

2 pounds ÷ 2

=  

3.9 candy

_______

1 pound

=  

3.9 candy

_______

pound

= 3.9 candy per pound

7 0
2 years ago
Graph the two linear equations y=-2, x=5
Natalka [10]

Answer:

(hope this helps can I pls have brainlist (crown)☺️)

Step-by-step explanation:

In pic

5 0
2 years ago
Other questions:
  • What fraction of the students are girls give your answer in its simplest form
    10·1 answer
  • Are the ratios 21/149 and 30/70 equivalent explain pls help
    11·2 answers
  • After completing 60 laps in a race, the runner has completed 24% of the race. How many laps does the race have?
    14·1 answer
  • Algebra 2 Questions:
    8·1 answer
  • Write a capital letter that appears to have perpendicular line segments?
    10·2 answers
  • What is the simplest form for 10/42
    7·1 answer
  • What is x in 2(x+20)=90
    12·2 answers
  • 1/3 (12x-9)<br>please help​
    8·2 answers
  • (5)
    13·1 answer
  • Find the missing side of this right triangle
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!