Answer:
glide reflection
Step-by-step explanation:
got it right on the test!
Answer:
c
Step-by-step explanation:
let me know if you got it right
Answer: Apples
Step-by-step explanation: For this problem we will need to find how much 1 pound of peaches and 1 pound of apples cost to determine which fruit costs more per pound.
Step 1: Divide 1.6 pounds by 1.6 to get 1 pound of peaches. 1.6 divided by 1.6 is 1. Also, divide .60 by 1.6 to determine how much it costs per pound. .60 dived by 1.6 is 0.375.
So, 1 pound of peaches cost about $0.38.
Step 2: Divide 3.5 pounds by 3.5 to get 1 pound of apples. 3.5 divided by 3.5 is 1. Also, divide 1.75 by 3.5 to determine how much it costs per pound. 1.75 divided by 3.5 is 0.5
So, 1 pound of apples cost $0.50
So the apples cost more per pound.
Answer:
From the origin , move 3 units to the right and 2 units up. B