1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
fenix001 [56]
3 years ago
9

What is the equation of the line that passes through the point (-1,7) and has a slope of -2?

Mathematics
1 answer:
Pani-rosa [81]3 years ago
8 0
Y = -2x + b
Plug in the point
7 = -2(-1) + b
7 = 2 + b
b = 5
Final equation y = -2x + 5
You might be interested in
A family spent a total of $1946 on fast food this year. If this family decreases the amount it spends on fast food by 3% every y
prohojiy [21]
1946 times 3/100=58.38
58.38 times 5 =291.9

1946-291.9=165.41
165.41 is the answer. Please mark brainliest.
8 0
3 years ago
A hat is marked down 45% and its new price is $69. What was the original price rounded to the nearest cent?
Alex Ar [27]

Answer:

$106.95

Step-by-step explanation:

45% = 0.45

1.00 - 0.45 = 0.55

$69 x 0.55 = 37.95

$69 + 37.95 = $106.95

7 0
3 years ago
HELPELEPLEPELP this needed to be done last week LSMOAJOMOSN
denpristay [2]

Answer:

1/1

Step-by-step explanation:

try that if that doesnt work try 1 the question was confusing im sorry if its wrong...

3 0
3 years ago
Help me pleaseeeeeeeeeeeeeeeee
hjlf

Answer:

The Order of operations is PEMDAS: Parentheces, Exponents, Multiplcation, Division, Addition, Subtraction

Step-by-step explanation:

9+3*2-(6+3^2) \\(6+3^2= 12\\3*2= 6\\9+6=15\\\\15-12= 3

Option A is not correct because it equals 9.

Option B is not correct because it equals -66

Option C is CORRECT because it equals 3 that is your ANSWER

Option D is not correct because it equals 0

PLZ PLZ PLZZZZ MARK BRAINLIEST I WORKED VERY HARD ON THIS

3 0
3 years ago
Ana,beto y Carla son confeccionará de polos,por cada 12 polos que confecciona Ana,Beto confecciona 7,mientras que por cada 28 po
deff fn [24]

Answer:

caca

Step-by-step explanation:

caca con caca e caca en bolas

6 0
3 years ago
Other questions:
  • A bottle contains 120 fluid ounces
    10·1 answer
  • A cell phone company charges a monthly fee plus $0.25 for each text message. The monthly fee is $30.00 and you owe $59.50. Write
    12·1 answer
  • Tomás Vega offers to pay $59 of the March cell phone bill Each of the other 4 members of the family agree to split the rest of t
    7·1 answer
  • you deposit $1.000 in a saving account that earns 0.5% each month. Assuming you do not deposit or withdraw any from the account,
    6·1 answer
  • How many units away is 1 from -6 on a number line?
    12·1 answer
  • Write an expression that has three terms,two different variables, and one constant
    8·1 answer
  • Carson needs 3 quarts of water to make fruit punch, but has only a 1-cup measuring cup. She knows there are 2 cups in 1 pint, an
    6·1 answer
  • 7/52 as a mixed number
    8·2 answers
  • Help me for 20 points
    7·2 answers
  • If Sheena buys 6 bags of apples for $15.30US, what is the unit price of a bag of apples? $
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!