1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ronch [10]
2 years ago
6

Chris is at the deli and spent $13.65 for 1.75 pounds of turkey. What was the cost per ounce for turkey?

Mathematics
1 answer:
kvasek [131]2 years ago
5 0

Answer:

0.4875 cents per ounce

Step-by-step explanation:

16 ounces per pound

1.75 lbs x 16 = 28 ounces

$13.65/28 ounces = .4875 cents/ounce

Check: 0.4875 cents x 28 ounces = $13.65

You might be interested in
Which set of equations has (1, 2) as its solution?
FromTheMoon [43]
A and D... i think but i would rather go with A and C
4 0
3 years ago
Jose has a family of 4. Is it more reasonable for Jose to purchase 3 pounds of potatoes for his family’s meal tonight or 13 poun
Angelina_Jolie [31]
I think 13 pounds for extras and all not sure just my thought :)
5 0
3 years ago
Need help on number 2.
zaharov [31]
I don't know try guessing
5 0
3 years ago
Find the mean, median, and mode of the set of data.
Vikentia [17]
You add all of them up and then do decided by 10 because there are 10 number in there it’s 10.1
7 0
2 years ago
Find a number that when decreased by 15 is 4 times its opposite
ohaa [14]

The number three (3) when decreased by fifteen (15) is four (4) times its opposite.

In this exercise, you're required to solve for an unknown number by using a variable to represent the number in relation to the known variables (constants) and representing it as an algebraic expression.

  • Let the number be x.

Translating the word problem into an algebraic expression, we have;

x \; - 15 = -4x

Rearranging the algebraic expression by (collecting like terms), we have;

x \; + \;4x = 15\\\\5x = 15

Dividing both sides by 5, we have;

x = \frac{15}{5}

<em>x = 3</em>

<em>Therefore, number </em><em>three</em><em> </em><em>(3) </em><em>when </em><em>decreased</em><em> by </em><em>fifteen (15)</em><em> is </em><em>four (4) </em><em>times its </em><em>opposite.</em>

<em>Find more information: brainly.com/question/15605874</em>

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Find the degree of the monomial 23x^4
    8·1 answer
  • What is the mean in math?
    5·2 answers
  • If m&lt;4=65 then m&lt;5=?<br> PLEASE HELP FAST
    13·1 answer
  • (12 × 6) × 10 Which of the following is equal to the expression listed above? A. (12 × 6) + 10 B. (12 × 6) × (6 × 10) C. 12 × (6
    13·1 answer
  • Mr Thompson plans to invest $7,500 in a savings account that earns 2.75% simple annual interest. If he makes no other deposits o
    10·1 answer
  • Sharon uses 6.3 pints of blue paint and white paint to paint her bedroom walls. 4 5 of this amount is blue paint, and the rest i
    8·1 answer
  • Hi could can you please tell me the answer and tell me how you got it so I can understand this? Both 6 A and B
    8·1 answer
  • Suppose there is a 1.9°F drop in temperature for every thousand feet that an airplane climbs into the sky. If the temperature on
    6·1 answer
  • The pizza shown has a radius of 12 cm. What is the approximate area of the pizza?
    10·1 answer
  • Choose the equation that satisfies the data in the table
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!