1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
soldier1979 [14.2K]
3 years ago
15

PLEASE SOMEONE HELP ME PLEASE :(

Mathematics
2 answers:
miss Akunina [59]3 years ago
7 0

Answer:

Ezzzz i got u lol

Step-by-step explanation:

1 and 5 are corresponding

4 and 2 are vertical angles

3 and 6 are same side interior

5 and 8 are  Consecutive interior

5 and 3 are alt interior

2 and 8 are alt exterior

Brainliest is much apreciated Hope i helped u

creativ13 [48]3 years ago
3 0

Answer:

1 and 5= corresponding angles.

4 and 2=vertical opposite angle

3 and 6=co interior angle.

5 and 8=linear pair.

5 and 3= alternate interior angle

2 and 8=alternate exterior angle.

You might be interested in
There is a jar of jellybeans on Mr. Schidrich's desk. 40% of the jellybeans are red. If
pantera1 [17]

Answer:

22 Red Jellybeans

Step-by-step explanation:

Out of the 55 jellybeans in the jar, 40% of them are red, which means you have to do 40% of 55 to see which ones are red. We know 10% of 55 is 5.5, then multiply 5.5 x 4 to get 22 is 40% of 50 hope this helped :)

5 0
3 years ago
What is the perimeter of a square with side length 5 4/5? As a mixed number.
mezya [45]
29/5+29/5+29/5+29/5= 23 1/5
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
SOMEONE PLS HELP :( I WILL CHOOSE BRAINLIEST!!!
Nikolay [14]

Answer:

x -3y = - 3

Step-by-step explanation:

Slope of line m = (0 -1 )/(-3 - 0) = 1/3

y - intercept b = 1

Equation of line in slope-intercept form is given as:

y = mx + b

Plugging m = 1/3 and b = 1 in the above equation, we find:

y = 1/3 x + 1

-> 3y = x + 3

-> x -3y = - 3

This is the required equation of line.

7 0
2 years ago
Please answer this correctly without making mistakes
madreJ [45]

Answer:

4 - pound bag of pears for $14.08

Step-by-step explanation:

To find out which is the better deal, we have to simplify it.

By dividing $14.08 by 4, this gives us the amount of $ each pound costs, which is $3.52.

Now let's find out the amount of $ each pound costs for the 94- ounce bag of pears for $22.56.

First, we need to convert from ounces (oz) to pounds (lbs).

There are 16 ounces in one pound, and we have 94 ounces. So, 94/16 = 5.875 pounds. So there are 5.875 lbs in the $22.56 bag. Now we need to find the amount of $ each pound costs. So we divide $22.56 by 5.875 and we get $3.84.

$3.52 < $3.84 (this is the amount of money each pound of pears cost for each bag). The first bag is cheaper per pound, so they should buy the first one (which is the 4 pound bag btw).

8 0
3 years ago
"Tim's lawn is 20 meters by 30 meters. If Tim can mow 8 square meters of grass per minute, how long will it take him to mow the
frosja888 [35]
One hour and a half
5 0
3 years ago
Other questions:
  • You deposit the same amount of money in a bank account each month. You deposit a total of $660 in 1 year. How many months does i
    10·1 answer
  • There are 4 apple pies, Meredith uses 38 apples, what is the unit rate?
    11·1 answer
  • . Each U.S. coin is mapped to its monetary value. Tell whether this situation represents a function. Explain your reasoning. If
    5·1 answer
  • In Exercise, find the derivative of the function.<br> y = 7ex+2 + 2x
    14·1 answer
  • In Zoe's class, 4/5 of the students have pets. Of the students who have pets, 1/8 have rodents. What fraction of the students in
    7·1 answer
  • The back of Monique’s property is a creek. Monique would like to enclose a rectangular area, using the creek as one side and fen
    14·1 answer
  • Emma signed up for a streaming music service that costs $6 per month . The service allows Emma to listen to unlimited music, but
    13·2 answers
  • Identify the property that does NOT belong with the other three.
    10·1 answer
  • jill and kyle get paid per project. jill is paid a project fee of $25 plus $10.50 per hour. kyle is paid a project fee of $18 pl
    7·1 answer
  • A parking lot has a length of 32 meters and a width of 24 meters. Madison made a scale drawing of the parking lot using a scale
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!