1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Arte-miy333 [17]
3 years ago
5

HELP!! URGENT!! GIVING AWAY 50 POINTS to correct answer!!

Mathematics
2 answers:
NNADVOKAT [17]3 years ago
7 0

The figure seems like its a parallelogram.

In a parallelogram :
Opposite sides are equal and
Opposite angles are equal
Hence, The side opposite to 9in. is equal to 9in. and the side opposite to 10in. is equal to 10in.

Area of the figure =b×h
= 8×10
=80in.sq.

Snezhnost [94]3 years ago
4 0

Area = b x h = 8 in. x 10 in. = 80 in.

Perimeter = 2 x l + 2 x w = 2 x 9 + 2 x 10 = 38 in.

You might be interested in
I need help asap please
konstantin123 [22]

Answer:

D) - 11

Step-by-step explanation:

g(2) = 3(2) - 4 \\  = 2 \\  \\ f(g(2)) = f(2) \\  =  - 2(2) {}^{2}  - 3 \\   =  - 11

6 0
4 years ago
Read 2 more answers
A 6-ounce bottle of juice costs $.96. An 8-ounce bottle costs $1.12. Which is the better to buy?
RSB [31]
One cost for the first price is $0.16and the second on is 0.14 so the second one is the better deal
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
How do I factor 16x^2 and -49y^2??
jeyben [28]
(4x-7y)(4x+7y)

4x times 4x= 16x^2
-7y times 7y= -49y^2
8 0
3 years ago
Eugene walked all the way to school at 3 mph then realized she forgot her math book (how could she?!), so she ran back at 7 mph.
Fynjy0 [20]

\text{Answer: }1\frac{23}{40}\ miles\text{ far she live from school.}

Explanation:

Since we have given that

Speed at which Eugene walked all the way to school = 3 mph

After realizing that she forgot her math book, she ran back

Speed at which Eugene walked back to her house = 7 mph

Let the distance between her house and her school be x

According to question,

\frac{x}{3}+\frac{x}{7}=\frac{45}{60}\\\\\frac{7x+3x}{21}=\frac{3}{4}\\\\\frac{10x}{21}=\frac{3}{4}\\\\x=\frac{3\times 63}{4\times 10}=\frac{63}{40}=1\frac{23}{40}\ miles.

Hence,

1\frac{23}{40}\ miles\text{ far she live from school.}

8 0
3 years ago
Please Help!<br> Factor the following trinomial<br> <img src="https://tex.z-dn.net/?f=9x%5E2-24x%2B16" id="TexFormula1" title="9
AlexFokin [52]

\huge\colorbox{pink}{Hey \: panda!}

The answer=>

For this,we need to know what's Middle splitting method

  • In order to factorize x² + bx + c we have to find numbers p and q such that p + q = b and pq = c. After finding p and q, we split the middle term in the quadratic as <em><u>px + qx and</u></em> get desired factors by grouping the terms.

Step-by-step explanation:

9x {}^{2}  - 24x + 16 \\  =  > 9x {}^{2}  - 12x - 12x + 16 \\  =  > 3x(3x - 4) - 4(3x - 4) \\  =  > (3x - 4)(3x - 4) \\ so... \\ x = eitherway \: 4

i.e

Alpha= Beta = 4

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Which equation represent y as a linear function of x? A x= 5 B y=2x C y=2x^2 D y=x^3
    12·1 answer
  • A 16-cup bottle of fabric softener costs $16.80. What is the price per pint?
    5·2 answers
  • I need help with this question.
    11·1 answer
  • Hey yooo i need help check
    13·1 answer
  • In​ 2009, a diabetic express company charged ​$38.85 for a vial of type A insulin and ​$30.34 for a vial of type B insulin. If a
    5·1 answer
  • If 2/5 of my money =60 what is 1/5 of my money​
    5·2 answers
  • What is the answer of this y= 1/5 x–9
    7·2 answers
  • Find m∠D<br><br> m∠D=<br><br> greatly appreciate if done asap:)
    12·1 answer
  • Charlie bought two books at the bookstore. The first book cost $8.98 and the second book cost $17.78. How much did Charlie spend
    14·1 answer
  • will deposited $1550 in an account that pays 8% annually. How much would be in the account at the end of 24 months? ​
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!