1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
mina [271]
2 years ago
6

Isabella invested $1300 in an account that pays 4.5% compounded annually. Assuming no deposits or withdrawals are made , find ho

w much money Isabella would have in the account 14 years after her initial investment . Round to the nearest tenth.
Mathematics
1 answer:
kobusy [5.1K]2 years ago
6 0

Answer:

FV= $2,407.53

Step-by-step explanation:

Giving the following information:

Present Value (PV)= 1,300

Interest rate (i)= 4.5% = 0.045

Number of periods (n)= 14 years

<u>To calculate the future value (FV) of the initial investment after 14 years, we need to use the following formula:</u>

FV= PV*(1 + i)^n

FV= 1,300*(1.045^14)

FV= $2,407.53

You might be interested in
The gcf of 135 225 270
rodikova [14]
The greatest common factor of 135 225 and 270 is 135/225 = 3/5

hope you found this helpful ;)
5 0
3 years ago
Explain the difference between prime and composite numbers
Fed [463]
Prime only has two factors one and its self a composite number has more factor than one and its self
exsample:     12 -  1,2,3,4,6,12  = 12 is a composite number
                       7  -  1,7                 =prime number 
4 0
2 years ago
Construct a line that is perpendicular to
kodGreya [7K]
1) The line will need to be vertical down the point of x, meaning draw a line down point x. Perpendicular lines look similar to t’s
2.) Same thing, just draw a line through point O and the line. They should look similar to t’s
Hope this helped!! I understand math can get really hard, soon it’ll all be over :)
5 0
2 years ago
How would I set up this equation? Thank you
algol [13]
Y + 2 = x, or y + 12 = 2x
5 0
3 years ago
Jerimiah spent $3.96 on 4 lollypops. what is the unit rate?
ivolga24 [154]

Answer:  0.99 dollars per lollypop

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • 5/4p=4/3p+3/2 A: The solution set is (_) Simplified B: There is no solution Pick one and if A then simplify the answer
    9·2 answers
  • 11×+2-4x-x-2<br>16-13x+24-39​
    14·1 answer
  • SOMEONE PLEASE HELP ME PLEASE!!!
    11·1 answer
  • To some Marines one cruising at 25 kn in the other 20 kn left the naval base at the same moment. Three hours later they were 100
    9·1 answer
  • Plzz help thank youplease help me thank you
    10·1 answer
  • In a swimming competition, Susie swims 22 laps less than Jackie (j). Write an expression for the number of laps
    11·1 answer
  • What percentage of the shape is green?
    7·1 answer
  • connie sells lemonade for $0.25 per small cup and $0.75 per large cup. if she sells 20 small cups how many large ones must she s
    5·1 answer
  • How many odd numbers are in 10 to 50?
    8·1 answer
  • a person is standing on top of a smaller building looking across the street at a taller building, which is 260 feet away horizon
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!