1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Scrat [10]
3 years ago
10

Plsssssssssss Help!!!!!

Mathematics
1 answer:
klio [65]3 years ago
6 0

Answer: A : no

              B : no

              C : yes

              D : yes

              E : yes

              F : yes

PLEASE GIVE BRAINLIEST

You might be interested in
A box of stuffing costs $1.99 for 16 oz. Find the unit cost, round to the nearest hundredth.
Misha Larkins [42]

The given ratio is:

\frac{\text{ \$1.99}}{16oz}

To find the unit cost per ounce, we can use proportions as follows:

\frac{\text{ \$1.99}}{16oz}=\frac{x}{1oz}

Now, solve for x:

\begin{gathered} x=\frac{1oz\cdot\text{ \$1.99}}{16oz} \\ x=0.12 \end{gathered}

The cost per ounce (unit cost) is then $0.12/oz

7 0
1 year ago
43-44 please and thanks
KatRina [158]
The easiest way to do the fractions is is you turn them to decimals.

43. >
44. >

You think it might be the othe way around, but it’s a negative. So if it’s -36 and -35, the -35 will be bigger. Think about the number line. -36 comes before -35.
4 0
3 years ago
Select the correct answer.
givi [52]

Answer:

B

Step-by-step explanation:

The cube of twice a number =

{2m}^{3}

Decreased by 11 =

- 11

Hence, the cube of twice a number decreased by 11 =

{2m}^{3}  - 11

7 0
3 years ago
A 24 ft ladder is positioned next to a house for window cleaning. The manufacturer recommends the ladder rest at an angle of 76°
Butoxors [25]

Answer:

6 feet

Step-by-step explanation:

cos = adj/hyp

cos76 = adj/24

multiply both sides by 24

24 * cos76 = adj

5.806125494392025 = adj

Rounded

6 feet

8 0
3 years ago
Perform the indicated operation. Simplify the result in factored form.
guajiro [1.7K]

Answer:

\frac{3(a - 7)}{4x(a - 4)}

4 0
2 years ago
Other questions:
  • G 32​% of adults say cashews are their favorite kind of nut. you randomly select 12 adults and ask each to name his or her favor
    8·1 answer
  • ASAP PLEASE IM BEHINF AND NEED TO SUMBIT ALL WORK BY 12!!!!!!!!!
    13·2 answers
  • PLEASE ANSWER!!!!
    9·2 answers
  • 17 over 10 =12 over 5
    8·1 answer
  • Simplify: -8(7x + 4) + 10(3x)<br> helppppp
    15·1 answer
  • 3x+y= 7 2x+y= 6 what is x and what is y
    12·1 answer
  • Let p: The kitchen is clean. Let q: The bedroom is clean. Which statement is true if the kitchen is clean but the bedroom is not
    12·2 answers
  • What is the domain of {(1, 0), (2,0), (3, 0), (4,0)}​
    6·1 answer
  • What is a computer ​
    7·2 answers
  • The backgrounds on three computer screens are set to change after a specified amount of time, as
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!