Answer:
Standard cost per unit= $282.6
Explanation:
Giving the following information:
Direct materials per unit: 3.00 pounds at $4.20 per pound
Direct labor per unit: 9.00 hours at $12 per hour
Manufacturing overhead: Allocated based on direct labor hours at a predetermined rate of $18.00 per direct labor hour
The standard cost per unit is the sum of direct material. direct labor, and allocated overhead:
Standard cost per unit= 3*4.2 + 9*12 + 9*18
Standard cost per unit= $282.6
75 it depends on the persons background with education .
The Northern Hemisphere will be in summer with it is tilted towards the sun, and the Southern Hemisphere will be in winter because it is tilted away.
This is easy to remember because when one hemisphere is closer to the sun, it will be warmer.
Answer:
B) $11,750
Explanation:
annual mortgage payment = net operating income - (outstanding loan balance x loan payment factor)
outstanding loan balance = property value x loan percentage
annual mortgage payment = $40,000 - [($360,000 x 80%) x 0.09809] = $40,000 - ($288,000 x 0.09809) = $40,000 - $28,250 = $11,750
Answer:
Hey will you marry me? serious question