1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Rudiy27
3 years ago
5

Tom oversees the logistics department for a holiday resort in Virginia. He has created a plan to bring in customers directly fro

m Asian countries. He wants to sell holiday packages to these customers. What kind of intermediary should Tom use when selling these holiday packages?
A.
distributors
B.
wholesalers
C.
retailers
D.
agents
Business
2 answers:
Aloiza [94]3 years ago
5 0

Answer:

agents

Explanation:

Tourism uses agents to commercialize the travel packages.

arsen [322]3 years ago
4 0

In this case, Tom is a distributor while selling consumer vacation packages.

Option-A.

<u>Explanation: </u>

A distributor is a distribution agent within the supply chain, such as a supplier, a value-added retailer (VAR) or a network integrator (SI) between a product manufacturer and a different company. The supplier has certain roles which a wholesaler performs but which are usually more efficient.

Distributors at least manage compensation and inventory, but their functions may be much more complicated than those of wholesalers. Distribution providers may provide contracting services, advertising of re-sellers and guarantee companies throughout the procurement process.

You might be interested in
Allstate shipping body forklift for $20,000. It is expected to have a five-year useful life and trade in value of $2,000. Prepar
timama [110]

In order to calculate the depreciation using the double declining balance method you must first calculate the amount of depreciate using the straight line method. After you calculate it by the straight line method, you simply need to double it for this this problem.

The original price is $20,000, and then subtract the $2,000 estimated trade in value and the answer is $18,000. This is the amount that you need to depreciate.

Straight line method: $18,000 divided by the 5 year useful life = $3,600 per year.

Double declining balance = $3,600 x2 = $7,200 per year depreciation.

Year Depreciation Amount

1 7,200

2 7,200

3. 3,600

3 0
3 years ago
Which one of the following should NOT be included in the project analysis of the manufacturing of a new product? A) Change in ne
trasher [3.6K]

Answer:

Option(c) is the correct answer to the given question

Explanation:

The project analysis means finding the cost of project ,project is working properly as the customer need and other factor are used to check the manufacturing of new product.

Following are features of project analysis in the new product

  • Improve in net working capital of associated with the release of a new program.
  • The capital expenditures of a new project which work in the favour of a company's business working capital.
  • The variations in the working capital of a company with or without a specific project.

All the other option are related to project analysis of the manufacturing of a new product that's why they are incorrect according to the question .

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
An employee earns $5,550 per month working for an employer. The FICA tax rate for Social Security is 6.2% of the first $128,400
Klio2033 [76]

Answer:

$4,713.425

Explanation:

The computation of amount of net pay for the employee for the month of January is shown below:-

Deductions = (Gross earning × Social security tax rate) + (Gross earning × Medicare tax rate) + Federal income taxes + Health insurance + Contribution of retirement plan

=  ($5,550 × 6.2%) + ($5,550 × 1.45%) + $184 + $152 + $76

= $344.1 + $80.475 + $184 + $152 + $76

= $836.575

Net pay = Gross earning - Deductions

= $5,550 -  $836.575

= $4,713.425

Therefore for computing the net pay we simply applied the above formula.

3 0
3 years ago
Sea Company reports the following information regarding its production costs: Units produced 54,000 units Direct labor $ 47 per
Elodia [21]

Answer:

Total unitary cost= $118.5

Explanation:

Giving the following information:

Units produced 54,000 units

Direct labor $47 per unit

Direct materials $40 per unit

Variable overhead $29 per unit

Fixed overhead $ 135,000

Under absorption costing, the unitary production cost is calculated using the direct material, direct labor, and total unitary overhead (including fixed overhead).

Unitary cost= direct material + direct labor + unitary variable overhead + unitary fixed overhead

Unitary fixed overhead= 135,000/54,000= $2.5 per unit

Total unitary cost= 47 + 40 + 29 + 2.5= $118.5

4 0
3 years ago
Categories of expenditures
Evgesh-ka [11]

Answer:

1. Bob buys a sweater made in Guatemala. - it is an import (M), not included in GPD.

Imports are substracted from exports to reach net exports, which are part of GDP. This is an import because Bob lives in the U.S. and the sweater was made in Guatemala.

2. The state of Pennsylvania repaves highway PA 320, which goes through the center of Swarthmore. - Government purchases (G), included in GDP.

It is a government purchase because it is the state authority who is investing the resources in repaving the highway.

3. Cho gets a new video camera made in the United States. - it is consumption (C), included in GDP.

Cho lives in the U.S. and buys a camera made in the U.S., this is private consumption.

4. Eric buys a new set of tools to use in his plumbing business. - it is investment (I), included in GDP.

Investment are the purchases of goods, by private individuals or firms, with the goal of obtaining future economic benefits from their use. In other words, Investment is the purchase of assets. Eric is buying an asset for his business: a set of tools.

5. Bob's employer assigns him to provide consulting services to an Australian firm that's opening a manufacturing facility in China. - it is an export (X), included in GDP.

Exports are goods and services, produced domestically, but sold abroad. Bob is providing a service to a foreign company, and as an person living in the U.S., the value of that service is an export, and included in the GDP calculation.

4 0
3 years ago
Other questions:
  • When you save your money to buy something I'm six months,which Job is money doing?
    13·1 answer
  • Union Local School District has bonds outstanding with a coupon rate of 4.3 percent paid semiannually and 18 years to maturity.
    13·1 answer
  • Drew monthly net income is 800 what is the maximum he should use on debt payments
    10·1 answer
  • What is the last step in creating a budget
    7·1 answer
  • Concord Company signed a long-term noncancelable purchase commitment with a major supplier to purchase raw materials in 2021 at
    9·1 answer
  • The following is a list of account titles and amounts (dollars in millions) from a recent annual report of Hasbro, Inc., a leadi
    15·1 answer
  • Which of the following factor is a cause for team failure?
    8·2 answers
  • Government regulations help balance negative externalities such as: Multiple Choice No smoking rules enforced to mitigate the ef
    10·1 answer
  • Should you include personal date on a resume ? explain your answer?​
    10·2 answers
  • __________ is the set of costs associated with various issues firms face when entering foreign markets, including unfamiliar ope
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!