1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kipiarov [429]
2 years ago
7

57.

Mathematics
1 answer:
barxatty [35]2 years ago
6 0

Answer:

$5.70

Step-by-step explanation:

→ Find the total amount they needed to pay

11.40 × 2 = 22.80

→ Divide the total by 4

22.80 ÷ 4 = $5.70

You might be interested in
I WILL GIVE BRAINLIEST TO WHOEVER ANSWERS FIRST! A circle has a diameter AB, and its center is at (-3, 3). Point A is at (1/2,6)
kow [346]

Using the mid-point concept, it is found that point B is located at coordinates (-6.5, 0).

<h3>What is the midpoint concept?</h3>

The midpoint between two points is the halfway point between them, and is found using the mean of the coordinates.

The center is the midpoint of the two coordinates of the diameter, hence:

C = \frac{B + A}{2}

For the x-coordinate:

-3 = \frac{x + 0.5}{2}

x + 0.5 = -6

x = -6.5

For the y-coordinate:

3 = \frac{y + 6}{2}

y + 6 = 6

y = 0

More can be learned about the mid-point concept at brainly.com/question/10956693

#SPJ1

3 0
2 years ago
Please help me with this question
Romashka-Z-Leto [24]
Answer
Definition of right angles
8 0
3 years ago
A store charges $56 for 5 pounds of crab meat. What is the unit price per pound of crab meat?
jeka57 [31]
The unit price is 11.2
3 0
2 years ago
Read 2 more answers
What is the reciprocal of -0.06
vekshin1

Answer:

-16.666

Step-by-step explanation:

You can find the reciprocal by turning the intended fraction upside down.

\frac{-0.06}{1} ⤭ \frac{1}{-0.06} = \frac{100}{-6} = \frac{50}{-3} = <em>-16.6666666667</em>

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
This is the last question i got a 100 so far can we get a full 100
yKpoI14uk [10]

Answer:

b

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
Other questions:
  • Luis bought two pieces of wax to make candles. One piece weighed 3.49 kg, and the other weighed 4.71 kg. If wax costs $1.80 per
    15·1 answer
  • Calculus help! Using the mean value theorem!
    5·1 answer
  • 6+2(5-3a)=2a(2+8).....
    10·1 answer
  • U.S. Postal Service regulations state that a package can be mailed using Parcel Post rates if it weighs no more than 80 pounds.
    14·1 answer
  • The sum of y and 2 is equal to 5 less than x
    10·2 answers
  • A+8+A=18<br> 2A+3B=46<br> B+7+C=27<br> A+2B+3C=?
    5·1 answer
  • An elementary school class polled 198 people at a shopping center to determine how many read the Daily News and how many read th
    15·1 answer
  • How do you write 282% as a decimal
    5·2 answers
  • Please help, Brainly and 20 PTS to whoever gets it right
    13·2 answers
  • In young children, some brain cells have a ------- that
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!