The larger box is 5x bigger than the smaller one.
A because polygons have a closed pane
Answer:
The unit rate at HEB is $0.23 per ounce. The unit rate at Fiesta is $0.25 per ounce. So HEB has the better buy for dish soap.
Step-by-step explanation:
To calculate unit rate, you divide the price by the oz.
So for HEB, you should do $2.80/12 oz. This will equal to $0.23 per ounce. For Fiesta, you should do $2.00/8 oz. This will equal to $0.25 per ounce.
To determine which one is the better buy, the lower priced one is better, meaning HEB is the better buy.
Answer:I believe it is 2.4
Step-by-step explanation:
Answer:
the answer is the first one, Cara multiplied only 4 and 7 together and did not multiply 4 and 13
Step-by-step explanation:
if you look through the question you can see that Cara evaluated the (-4)^2 correctly because a negative multiplied by a negative gives you a positive thus (-4)*(-4)= 16, then next you can see that Cara subtracted 2 from 6 correctly because (6-2)= (4), and last but not least Cara did multiply 2 by 4 correctly because 2*4 or 2(4) =8 so as you can see the answer is the first one