Answer:
30
Step-by-step explanation:
Look at the bottom line of the chart.
He sold 41 sides of French fries and 40 sides of onion rings.
41 + 40 = 81
Since he sold a total of 81 sides with bacon cheeseburgers, that means he sold a total of 81 bacon cheeseburgers.
We have a ratio:
81 bacon cheeseburgers to 40 sides of onion rings
Now he sold 120 bacon cheeseburgers, so we set up a proportion to find the number of sides of onion rings. Let the unknown number be x.
81 burgers is to 40 sides as 120 burgers is to x sides
81/40 = 120/x
We solve for x by cross multiplying.
81x = 40 * 120
81x = 4800
x = 4800/81 = 59.3
That means he serves 59 sides of onion rings.
Each serving of onion rings is half pound.
59 * 0.5 = 29.5
For 120 bacon cheeseburgers, he serves approximately 29.5 lb of onion rings.
Answer: 30
Evaluating the function from the given graph, g(-9) = 1.
<h3>How to Evaluate a Function?</h3>
To find the value of a function for a given x-value using a given graph, trace the x-value against the corresponding y-value on the y-axis.
To evaluate the function from the graph given, for g(-9), find the y-value that corresponds to the x-value of -9.
The graph shows that when x = -9, the corresponding y-value is 1.
Therefore, g(-9) = 1.
Learn more about functions on:
brainly.com/question/15602982
#SPJ1
Step-by-step explanation:
$1.80 per pound
The amount she's supposed to buy it is
1.80 × 12.5 = $22.5
She paid $21.25 for the 12.5 pounds, that means she saved
$22.5 - $21.25 = $1.25
the amount she saved per pound is
1.25/12.5 = $0.1 per pound
Answer:
8.5 * 10^-3
Step-by-step explanation: