1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Zigmanuir [339]
3 years ago
13

Jack invested $2,900 in an account paying an interest rate of 8 % compounded

Mathematics
1 answer:
damaskus [11]3 years ago
6 0

Answer: $628

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Solve for y <br> y+5.6=8.44
Mamont248 [21]

Answer:

y = 2.84

Step-by-step explanation:

y+5.6=8.44

Subtract 5.6 from each side

y+5.6-5.6=8.44-5.6

y = 2.84

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Betsy and 3 of her friends are splitting a whole watermelon. There are 6 circular slices of watermelon. How many slices of water
ycow [4]
So you are going to do 3 divided by 6
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
4(x-3)-5(x+1)=3 What math property do I use?
34kurt

you use the distributive property

hopes this helps


6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Terrence says pi is a rational number since it is the ratio of a circle’s circumference to its diameter. Why is Terrence incorre
QveST [7]

Terrence is not correct.

Terrence is not correct because pi is an irrational number, and it goes on forever with no actual sequence.

4 0
3 years ago
Find the value of 8.3 times 24.2
Nastasia [14]
8.3 times 24.2 is 200.86
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Evaluate f(x) = 5x2 - 4x - 9 for f(-2)
    10·1 answer
  • Formulas - Fractions<br> Solve c = 4/5(kp + m)<br> p=
    13·1 answer
  • 27 divided by (3+6) times 5 -12
    13·2 answers
  • A hair stylist charges $25.00 for a hair cut, plus an 8% sales tax rate. How much change will you receive is you pay $30.00
    12·1 answer
  • Devon is trying to find the unit price on a 6-pack of drinks on sale for $2.99. His sister says that at that price, each drink w
    5·1 answer
  • There are 21 plates of tomato sandwiches, 27 plates of cheese sandwiches, and 12 plates of beef sandwiches on a buffet table. If
    12·2 answers
  • Which of the following options have s = 70 as a valid solution ​
    14·1 answer
  • The sum of 4 consecutive even numbers is 364 A. 91 B. 65 C. 89.5 D. 182​
    14·1 answer
  • PLEASE HELP ASAP!!!!!
    6·1 answer
  • Help me pls thank you
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!