1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
AlekseyPX
2 years ago
8

El entrenamiento que hace marco 10 dias antes de su carrera es constante. Diariamente corre 45 minutos a una velocidad de 30 km-

h ¿Cuántos kilómetros ha corrido Marcos durante esos 10 dias?
Mathematics
1 answer:
alexira [117]2 years ago
6 0

Responder:

225 kilometros

Explicación paso a paso:

Dado que :

Velocidad de funcionamiento = 30 km / h

Duración = 45 minutos

Número de días = 10 días

Distancia total recorrida por día:

Duración en horas:

45 minutos / 60 = 0,75 hora (s)

Así, la distancia recorrida por día:

Tiempo de velocidad

30 km / h * 0,75 h = 22,5 km

Por lo tanto, la distancia total recorrida durante 10 días:

Distancia recorrida diariamente * 10

22,5 kilometros * 10 = 225 kilometros

You might be interested in
Y = x + 2<br> y = 2x - 5<br> what is x and y
lana66690 [7]

Answer:

x= 7 y= 9 (7,9)

Step-by-step explanation:

solve by using system if equations. multiply top answer by 2, giving u 2y=2x+4 and y=2x-5 subtract the equations. y=9 (the x cancels out) then put 9 in for y. 9=x+2. subtract 2. giving u 7. and now x =7

7 0
2 years ago
Bye thanks for the help got fam issues
nika2105 [10]

Answer: okay, bye

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
How many whole sandwiches can be made with 3 pounds of turkey if each sandwich has 5 ounces of turkey on it? 4 6 9 10
Svetradugi [14.3K]
The answer is 9. there are 16 ounces in a pound so if you times that by three it is 48 ounces. 9 sandwiches equals 45 ounces
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
500ml bottle unit cost is $2.10
borishaifa [10]
If you would like to know what is the unit price for the hair shampoo, you can calculate this using the following steps:

500 ml ... $2.10
100 ml ...$x = ?

500 * x = 2.10 * 100    /500
x = 2.10 * 100 / 500
x = $0.42

The unit price for the hair shampoo is $0.42.
3 0
3 years ago
The price of a particular stock is represented by the linear equation y=-0.91x+103.47
Mama L [17]

To find the price of the stock after 12 weeks, you would have to plug in 12 to x

That would make your equation: y = -0.91(12) + 103.47

Then, you solve:

-0.91(12) would be -10.12

Your equation will now look like this:

y = - 10.12 + 103.47

Then you add -10.12 to 103.47

-10.12 + 103.47 = 92.55

y = 92.55

After 12 weeks, the price of the stocks would be $92.55

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • I am redesigning a rectangular prism in geometry where I have to minimize the surface area while maintaining the same volume. I
    15·1 answer
  • Find the remainder when the polynomial $x^5 x^4 x^3 x^2 x$ is divided by $x^3-4x$.
    15·1 answer
  • Can anyone help me with this question
    6·2 answers
  • What is -13 equal to
    7·1 answer
  • how much greater is the supplement of a 35-degree angle than the measure of the complement of a 35-degree angle?
    7·1 answer
  • A rectangle is 3 1/2 inches by 2 1/4
    6·1 answer
  • List the names and measures for pairs of same-side interior angles. Then find the sum of the measures for each pair. What is the
    5·2 answers
  • Need help please due in 1 hour and 30 mins
    13·1 answer
  • Helps plsss asap!! <br><br> Calculate the value of the angles we dealing with corresponding
    9·1 answer
  • A student studies the effect of sunlight on the growth of a tree sapling. At the beginning of the student’s study, the tree sapl
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!