1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Arlecino [84]
3 years ago
12

5.08​, 1.99​, 4.54​, 4.83​, 3.2​, 1.99​, 4.36​, 4.8​, 4.78 What is the median?

Mathematics
1 answer:
SSSSS [86.1K]3 years ago
7 0

Answer:

4.45

Step-by-step explanation:

  • it is ordered from highest to lowest

1,99   1,99  3.2  <u> 4,36  4,54 </u> 4,78  4,8  4,83

                          (2 numbers remain as medium)

  • is added and divided by 2

4,36

<u>4,54</u>

<u>8,90/2= </u>     4.45

i hope i have help you :)

You might be interested in
If jamie completed 5 chores, about how much money did she earn?
QveST [7]

Answer:

5(chore payment)

Step-by-step explanation:

since we dont know how much money the chore is worth it would be 5 times the money

4 0
2 years ago
15) Tyler wants to ride the bumper cars 4 times and the Ferris wheel 8 times. It costs 6 tickets to ride the
MAVERICK [17]

Answer:

Tyler needs 48 tickets.

Step-by-step explanation:

6*4= 24

8*3= 24

24*2=48

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Bloom works for 7.5 hours a day how much money would he make if he made $15.76 per hour
Andre45 [30]
If bloom works for 7.5 hrs a day and makes 15.76 an hour that would be 118.20 a day, 591 a week, 2,364 a month, and 28, 368 a year.
8 0
3 years ago
Complete the proof for proving that the diagonals of an isosceles trapezoid are congruent.
Alina [70]
..............................[a+b]2+c2
4 0
3 years ago
TRUE or FALSE
kupik [55]

Answer:

True

Step-by-step explanation:

~Is SAA side-angle-angle

8 0
3 years ago
Other questions:
  • The expression 0.07x+(x−300) models the final price of a television set with an instant rebate in a state that charges a sales t
    6·2 answers
  • What is the justification for it step in solving the inequality? 75x + 35 &gt; 7(11x+9)+4
    13·1 answer
  • What is the mean of the data set: 1, 3, 3, 5, 9 , 11, 13, 13, 20, 21 ?
    6·1 answer
  • The sum of the integers p and q is 495. If p is divided by 10, the result is equal to q. What is the value of p ?
    14·1 answer
  • In the expression 4x+ 2y -3x +5y^2 +3z- 4z^2
    8·1 answer
  • If the addends are 170 and 130, then what is the sum?
    10·2 answers
  • ASAP ! The radius of a circle is 12 ft.
    14·1 answer
  • Pls do it fast
    9·1 answer
  • A 3-pack of felt-tip pens cost $0.51. What is the unit price
    5·2 answers
  • Sue washes 25 cars in 5 hours. Find the unit rate in cars per hour.
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!