1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Arada [10]
2 years ago
9

Point c is located at (1, -2) on the coordinate plane. Point c is reflected over the y -axis to create point c'. What ordered pa

ir describes the location of c'?
Mathematics
1 answer:
castortr0y [4]2 years ago
5 0

Answer:

(-1, -2)

Step-by-step explanation:

If it is reflected in the Y-Axis the X-Axis will be opposite to its original value.

Mark me as brainliest if you want to.

You might be interested in
Help me please and thnk you
madreJ [45]
C is the answer I took a similar test
3 0
2 years ago
Write an expression describing her earnings for working hours
Licemer1 [7]

Answer:

you need to explain what the question is

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
What is the value of the expression 9 × 2 + 2 × 5²
NARA [144]

9 \times 2 + 2 \times  {5}^{2}  \\  = 18 + 2 \times 25 \\  = 18 + 50 \\  = 68

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
The price of a particular stock is represented by the linear equation y=-0.91x+103.47
Mama L [17]

To find the price of the stock after 12 weeks, you would have to plug in 12 to x

That would make your equation: y = -0.91(12) + 103.47

Then, you solve:

-0.91(12) would be -10.12

Your equation will now look like this:

y = - 10.12 + 103.47

Then you add -10.12 to 103.47

-10.12 + 103.47 = 92.55

y = 92.55

After 12 weeks, the price of the stocks would be $92.55

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
R= 10,15,20 S=20,25 R u S =
dolphi86 [110]
The answer to the question

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Who knows this work?
    12·2 answers
  • Which is the most appropriate answer for this problem? Kara bought a sweater for $16.98, a shirt for $14.99, and jeans for $21.9
    5·1 answer
  • Gym a charges $25 per month plus a $60 initiation fee. Gym b charges $30 per month and no initiation fee. Find the number of mon
    6·1 answer
  • What is the unit price of 12 gallons of gasoline that costs $39.48 ?
    5·1 answer
  • PLEASE ANSWER QUICK!
    13·1 answer
  • Help help math is hard !
    10·1 answer
  • Find the value of x when 6 - 4x +6x - 8x +6 , what is the vaule of x ?
    7·1 answer
  • The point P(6, –1) is translated according to the rule (x, y) → (x – 5, y – 2).
    15·1 answer
  • The triangle below is being reduced by a scale factor of two-thirds. What is the base of the new drawing? 15 m​
    14·1 answer
  • Simplify the quantity 9 minus two thirds times the square root of 9 end quantity squared plus the quantity 1 minus 6 end quantit
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!