1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
mylen [45]
3 years ago
8

Calculate the volume of a rectangular prism with the same base area and the same height as the pyramid above.

Mathematics
1 answer:
Ksju [112]3 years ago
8 0

Answer:

Solution given:

length [l]=9

breadth [b]=4

height[h]=3

Now

area of base=l*b=9*4=36

Volume of rectangular

pyramid =⅓area of base*height

=⅓*36*3

=<u>36 cubic </u><u>unit</u><u> </u><u>is</u><u> </u><u>a</u><u> </u><u>required</u><u> </u><u>volume</u><u>.</u>

You might be interested in
What is the value of x in parallelogram QRST?<br><br> 16<br> 12<br> 8 <br> 4
Wewaii [24]
This is parallelogram so
8=2x
X=4
Or
3x=12
So again we will find x=4
3 0
3 years ago
Aisha has 8 coins worth 50¢. If the coins are all dimes and nickels, how many dimes and nickels does she have?
lianna [129]

Answer:

4 dimes

2 nickels

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
you made a batch of 24 cookies for school your brother ate 7 of them without asking you. What fraction of your cookies are left?
polet [3.4K]
17/24.

Explanation:
24/24 is your original amount.
24 - 7 = 17.
So now you have 17/24! :D
4 0
3 years ago
(01.05 MC)
Dennis_Churaev [7]

Answer:

least to greatest : 14/9 , sqrt 7, sqrt 13, sqrt 40, 4^3

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Susan charges $8 per hour walking her neighbor’s dog. She charges $12 per hour babysitting. Part A: Define the variables. Part B
Anna35 [415]

Answer:

the total she earns with "d" hours of dog walking and "b" hours of babysitting is given by:  8 d + 12 b

Step-by-step explanation:

If we use "d" to represent the number of hours that Susan walks the dog, and we define "b" as the number of hours she babysits, then the expression that represents the amount she earns by walking the dog is: $8 times d = 8 d

Similarly, the amount she earns by babysitting is $12 times b = 12 b

Then the total she earns with "d" hours of dog walking and "b" hours of babysitting is:  8 d + 12 b

7 0
3 years ago
Other questions:
  • WILL MARK BRAINLIEST Mario reduced a picture that is 10 inches long by 8 inches wide using a photocopier. The reduced picture is
    10·1 answer
  • At the market, 2.4 pounds of peas cost $1.68. How much does 1 pound cost?
    7·1 answer
  • A flyer for Hubbard’s Food Mart lists some cereals on sale this week at 10% off. If the regular price of Rice Cereal is $3.99, w
    9·1 answer
  • Whats the answer please​
    9·2 answers
  • Select the correct answer.
    12·2 answers
  • Of the songs in Nicholas's music library, 1/2 are rock songs. Of the rock songs, 2/5 feature a guitar solo. What fraction of the
    12·1 answer
  • Help me with this its super hard
    5·1 answer
  • WILL GIVE BRAINLIEST FOR ANSWER Find the area of the shaded polygons.
    6·1 answer
  • Danni walked 2 miles, and Wendi walked 10,500 feet. Which statement is accurate?
    15·1 answer
  • Select the correct answer. What is the slope-intercept form of the equation of a line that passes through (5, -4) and has a slop
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!