1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Elodia [21]
2 years ago
6

Kara earns 12 cent for each paper she delivers. If she delivers papers to 42 customers each day, how much does she earn in 1 wee

k ?
Mathematics
2 answers:
Andrew [12]2 years ago
6 0

12x42=504

504 cents earned every day when 42 papers are delivered

For a week= 504x7

3528cents

Bogdan [553]2 years ago
6 0

Answer:

3,528 cents = 35 dollars and 28 cents

Step-by-step explanation:

She earns 12 cents for each paper delivered.

=> She earns: 12 x 42 = 504 cents a day

=> She earns: 12 x 42 x 7 = 3528 cents in 1 week.

That is probably the answer you're expecting.

But you shouldn't.

One customer might need more than 1 paper a day, so there's no clear answer to your question.

You might be interested in
How does 4/3y = 36??????????
omeli [17]

Answer:

i think 27

Step-by-step explanation:

27 X 4/3y=36y

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
To rent a uhal truck for the day, it cost 20 dollars per day plus 1 dollar for every mile driven Write an algebraic expression t
valkas [14]

Answer:

The equation is R = 20d + m(1)

Where R is the rental amount in dollars, d is the number of days and m is the number of miles driven

R for 3 days and 1000 miles is $1,060

Step-by-step explanation:

To properly represent the algebraic expression, we need to assign some variables.

Now, let the rental amount be R, the number of miles driven be m and the number of days rented for is d

Thus, we can say that:

R = 20d+ m(1)

Where R is rental amount, m is the number of miles driven and d is the number of days for which the truck was driven.

Now we are asked to calculate rental amount for 3 days and 1000 miles.

R = 20d + m(1)

R = 20(3) + 1000(1)

R = 60 + 1000

R = $1,060

5 0
3 years ago
How to round 65.85 to the nearest tenth
Contact [7]
Ok if the number behind the decimal is 4-0... round down, But if the number is 5-9 round up.

Example:65.85

The number behind the decimal is a 8.. So round this number up to the next availible whole number, which is 66.
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Help find the perimeter and area please
sertanlavr [38]

Answer:

P= 20.2 and A= 15.675

Step-by-step explanation:

The formula for the area of a triangle is 1/2 base*height. Therefore, the equation for the area of the triangle is 1/2*5.7*5.5. 1/2*5.7=2.85. 2.85*5.5=15.675(area). To find perimeter you're simply adding the numbers. When you add up the numbers of the triangle, you get 20.2.

rate me the brainliest please :)

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
If the 12-pack of water bottles at Kroger costs $4.60 then How much would one of those bottles of water cost?
xeze [42]

Answer:

Step-by-step explanation:

If the 12-pack of water bottles at Kroger costs $4.60 then How much would one of those bottles of water cost?

1. Divide the cost by the number of bottles.

4.60 ÷ 12 = $0.38/bottle

8 0
2 years ago
Other questions:
  • Y=2x+0.5 I have to solve this using a weird table and then I have to graph it. How?
    15·1 answer
  • 2x + y = 5<br> 4x + 2y = 10
    12·1 answer
  • If you had a slope of 3 and a y-intercept of 2, the equation should be
    12·1 answer
  • Plug the numbers in that you know, and solve for the height:
    10·2 answers
  • What is 60% of one-half x?
    7·1 answer
  • How to do multi step equations
    7·1 answer
  • 11) You invest $100,000 in an account with 6 % interest, compounded annually. Assume you don't touch the
    10·1 answer
  • 2x - 5 = 7
    9·2 answers
  • Find the distance ab give your answer correct to 1. Decimal place
    11·1 answer
  • ଘ(੭ˊ꒳​ˋ)੭✧ Sort of looking for a friend.
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!