1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Vera_Pavlovna [14]
3 years ago
11

What is the slope of the line on the graph?

Mathematics
2 answers:
LuckyWell [14K]3 years ago
8 0

Answer:

6

Step-by-step explanation:

It is because in a span of 1 x coordinate to the right it went up by 6 so it is 6 over one in fraction form which is 6.

OverLord2011 [107]3 years ago
6 0
It is making me type a lot of words to answer this question but the answer is 6
You might be interested in
Evaluate –10 • x • 5 when x = –1.<br><br><br> –50<br><br><br> –15<br><br><br> 6<br><br><br> 50
Rudiy27
The answer is 50 ! :-)
4 0
2 years ago
What is | 5x + 8 | = x?
mariarad [96]
Go to mathpapa.com for your answer
6 0
3 years ago
How many elements must a set have if the number of proper subsets of the set is one half of the total number of subsets of the​
lora16 [44]
The set  X = { x , {x} }  would, I think,  fit the Bill
So its 2 elements
6 0
3 years ago
Use the distributive property to write the expression without parentheses 6(7a+6)
alexandr1967 [171]

Answer:

42a+36

Step-by-step explanation:

6(7a+6)

Distribute

6*7a + 6*6

42a+36

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
What is the equation of a line parallel to y=4 that passes through point (9,8)
sweet [91]

Step-by-step explanation:

the equation is y=8

check the image above

please brainliest

8 0
2 years ago
Other questions:
  • What common base can be used to rewrite each side of the equation 2^(x+3)-3=5
    12·2 answers
  • The owner of a candy store wants to mix some peanuts worth $3 per pound, some cashews worth $10 per pound, and some Brazil nuts
    8·1 answer
  • Least to greatest 2.614;2.146;2.46;2.164
    13·2 answers
  • If Michael has a farm with 2000 sheep each weighing 120kg how many kg altogether do the sheep way
    7·1 answer
  • 40 points!
    6·2 answers
  • Tiffany was going on a trip for 7 nights. The plane ticket costs $350. The hotel costs $50 per night. She also spent money buyin
    15·1 answer
  • Helppp meeee pleaseeeeeee
    15·1 answer
  • Two number cubes are rolled and the results are added. What is the probability that the sum is equal to 2?
    13·2 answers
  • If a pack of M&amp;Ms contains 40 M&amp;Ms in class $1.20 what is the unit price
    6·1 answer
  • Endo is studying are black bear population at a large national park.
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!