1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
dsp73
3 years ago
8

Please help meeeee I don’t really understand it

Mathematics
1 answer:
vredina [299]3 years ago
7 0
3*3+4*4=x*x and 9+16=25 so x is 5 and then add other sides so 5+8+4+5
You might be interested in
HELP PLEASEEEEE!!!! ILL GIVE BRAINLIEST
MAVERICK [17]

Answer:

they cost 13.86666666666667

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
An inequality can have more than one solution
ratelena [41]
True. If there is a point in the middle that is false, we have two create 2 solutions.

Hope this helps!
4 0
3 years ago
PLEASE DONT SEND LINKS OR I WILL REPORT! Emily buys meat for a charity event in her community. Chicken costs 4 AED per kg and be
lyudmila [28]

Answer:

21 AED

Step-by-step explanation:

W know the cost of each kind of meat

Chicken = 4 AED

Beef = 3 AED

We also know how much of each we will be buying

Chicken = 3.6 kg

Beef = 2.2 kg

Multiply each price of meat by its respective weight, then add the products together for you final answer.

4(3.6) + 3(2.2) = 21

5 0
3 years ago
Urgent!!!!
LekaFEV [45]

Answer:

One pair of socks is $370.

Step-by-step explanation:

Sean bought <em>three pairs</em> of the same socks and a shoe polish for $1450. If the

polish cost $340, how much is the cost of <em>one pair</em> of socks.

6x - 340 = 1450

6x = 1450 -340

6x = 1110

2x = 1110 / 3

2x = 370

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Last week you worked 12 hours, and earned $132.<br><br> What is your hourly pay rate?
Mariulka [41]

Answer:

11 hours

Step-by-step explanation:

132/12=11

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Is the equation y=-2x+5 in standard form? Explain
    8·1 answer
  • How do you find a tip? like per say you spent $24 and gave a %15 tip?
    8·2 answers
  • Please help! I will mark you as brainliest!
    5·2 answers
  • Heeelppppp plsssss pic on top
    10·1 answer
  • Nate rented a power washer and a generator. On his first job, he used each piece of equipment for 6 hours which cost $90. On his
    13·1 answer
  • Please help with question attached on picture.
    5·1 answer
  • Let H be a subgroup of a group G. We call H characteristic in G if for any automorphism σ∈Aut(G) of G, we have σ(H)=H.
    15·1 answer
  • PLease answer!!! 30 points!!!
    13·2 answers
  • A car was bought in 2009 for $120000. it 2016 it value decrease by 20%. it's value decrease by 10% of it's value in 2010.fond th
    7·2 answers
  • Lol i need help asap
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!