1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
zhenek [66]
2 years ago
6

The baseball team is selling snacks at a game for a fundraiser. They purchased pretzels, chips, and candy bars to sell. They spe

nt $102.35 on pretzels, and $85.50 on chips. They bought 4 packages of candy bars for $20.00 each. What is the total spent on the snacks? please HELP
Mathematics
1 answer:
Makovka662 [10]2 years ago
4 0

Answer:

$267.85

Step-by-step explanation:

im just going to add 102.35 and 85.50 together first

187.85

then you multiply 20 by 4 since they bought 4 boxes

80

add them together

187.85+80=267.85

You might be interested in
Three equivalent ratio of 48:36
Andre45 [30]
Three equivalent ratios of 48:36 are 12:9 ,24:18 ,16:12.
5 0
3 years ago
What is the volume of the prism?<br><br> ____ cm3
Volgvan
The volume of this prism is: 240 cm3.

Because, in order to find the volume you have to do: V = w h l = 4 x 15 x 4 = 240.

(V = volume, w = width, h = height, and l = length)

Hope I helped!

- Amber
6 0
3 years ago
Which is equivalent to 16 Superscript three-fourths x?
brilliants [131]

Answer:

h

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
Jennifer paid $3.75 for 3 doughnuts. What is the unit price for the doughnuts?​
Scrat [10]

Answer:

Cost of one doughnut = $1.25

Step-by-step explanation:

Doughnut           Cost

  3                       3.75

   1                         x

\frac{3}{1} = \frac{3.75}{x}\\\\3 \times x = 3.75 \times 1\\\\x = \frac{3.75}{3} = \$ 1.25

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Write a an equation to represent the following statement. 24 is 4 times as great as k solve for k
Naddik [55]

Answer:

4k = 24, k = 6

Step-by-step explanation:

4k = 24

4k / 4 = 24 / 4

k = 6

brainliest pls xd

4 0
3 years ago
Other questions:
  • the length of a rectangle is 4 more than the width, if the perimeter of the rectangle is 100 feet find the length width and area
    8·1 answer
  • Look at this prism and its net. Rectangular prism with length labeled 5 meters, width labeled 7 meters, and height labeled 12 me
    14·1 answer
  • The bill at a restaurant came to $136.40. The patrons decided to leave a 15% tip. What was the total bill including tip?
    8·2 answers
  • 1/3 of Murka’s age is twice as much as Ivan’s age. What is the ratio of Murka’s age to Ivan’s age?
    7·1 answer
  • a cinder block is sitting on a platform 20 high. lt weighs 79n. The block has_____ energy. calculate it.
    8·1 answer
  • HELP ME 40 POINTS!!!
    10·1 answer
  • Ayo if anyone knows this
    13·1 answer
  • 4/5=/20 math...........
    5·1 answer
  • What is the area of the trapezoid shown? A = units​
    13·1 answer
  • PLSSS HELPPPP I WILLL GIVE YOU BRAINLIEST!!!!!! PLSSS HELPPPP I WILLL GIVE YOU BRAINLIEST!!!!!! PLSSS HELPPPP I WILLL GIVE YOU B
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!