1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Taya2010 [7]
3 years ago
7

Plz answer this question​

Mathematics
1 answer:
N76 [4]3 years ago
5 0

Answer:

The cost of the dinner excluding the tip is $61.43.

Step-by-step explanation:

$74.93 x 18% (0.18) = $13.50

$74.93 - $13.50 = $61.43

You might be interested in
What is the largest integer that is below square root of 7?
Butoxors [25]

Answer:

2

Step-by-step explanation:

Thats your answerrrrrr

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Write the number equal to 2 tens 15 ones
ivann1987 [24]
I believe it's 15, but correct me if I'm wrong
This is because there is one 10 in 15. This gives you 3 tens and 5 in the ones.
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the horizontal asymptote
RSB [31]
Horizontal asymptotes are horizontal lines the graph approaches.

hope this helps :))
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
A bike is bought for $1200 and sold 10 months later for $940.
Stolb23 [73]

Value

Depreciation is defined as the reduction in value of an asset over time. In this case, value reduction is due to wear and tear of an equipment (bicycle).

a. The depreciation value would simply be the difference in initial and salvage value divided by time in years.

Depreciation = (Initial value – Salvage value) / Number of years

b. Substituting the given values into the equation where:

Initial value = $1200

Salvage value = $940

Number of years = 10 months = 10/12 years

Calculating:

Depreciation = ($1200 - $940) / (10/12 years)

Depreciation = $312 / year

or

<span>Depreciation = $26 / month</span>

7 0
3 years ago
Which of the following pieces are congruent?
posledela

Answer:

The horizontal segment of E and vertical segments of M.

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • URGENT!!LAST QUESTION!!!! PLS JUST TAKE A LOOK! EASY BUT I AM DUMB!!!!!! WILL GIVE BRANLIEST!!
    6·1 answer
  • Solve the pair of simultaneous equations: <br> 2x + y=7<br> x-2y+1
    7·2 answers
  • The cost of joining a DVD club and buying DVDs is a linear function of the number of DVDs bought. The cost of 3, 5, and 7 DVDs i
    7·1 answer
  • Simplify the expression.<br> (2x^2y)^3
    14·1 answer
  • The area of a gym floor is 264 square yards. the floor is 11 yards wide. how long is the floor
    14·2 answers
  • If 2 pounds of halibut cost $16, what is the unit rate for 1 pound?
    5·2 answers
  • Factor the expression.<br> 2x + 8
    5·1 answer
  • cooper got 60% off a pair of shoes. if the sale price of the shoes was $19.75 before tax, what was the original
    13·1 answer
  • 3/81 Get points for easy questions
    10·2 answers
  • Please Help Giving Brainlist Find the area of the figure.
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!