1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
mezya [45]
3 years ago
8

The cost of 24 pounds of cat food is $54. What is the cost per pound of cat food?​

Mathematics
2 answers:
kumpel [21]3 years ago
7 0

Answer:

2.25$

Step-by-step explanation:

54 divided by 24 is 2.25$

could i get a heart and branliest please?

beks73 [17]3 years ago
3 0

Answer:

$2.24 per pound of cat food

Step-by-step explanation:

You just divide the price from the amount of pounds of cat food.

You might be interested in
Math help, brainly i don't wanna write more words
olchik [2.2K]
1) is the first answer and 2) is the last answer
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
HELP me please look at the picture
Effectus [21]
The answer is 17 you are correct
3 0
2 years ago
Read 2 more answers
If f(1) = 160 and f(n + 1) = –2f(n), what is f(4)?
lions [1.4K]

Answer:

-1280

Step-by-step explanation:

There are 2 ways you could do this. You could just do the question until you come to the end of f(4). That is likely the simplest way to do it.

f(1) = 160

f(2) = - 2 * f(1)

f(2) = -2*160

f(2) = -320

f(3) = -2 * f(2)

f(3) = -2 * - 320

f(3) = 640

f(4) = - 2 * f(3)

f(4) = - 2 * 640

f(4) = - 1280

I don't know that you could do this explicitly with any real confidence.

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Can someone help me with this
zmey [24]

Answer:

No, because they look like they are different sizes. Or you could say the first answer

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
PLEASE SOMEONE DO THE QUESTION FOR ME PLS ILL GIVE BRAINLIEST!!
dybincka [34]

Answer:

28/100

55/100

40/100

50/100

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • janice had x color pencils in her box and shares them equally with her friend, talia. her brother gives her 2 more color pencils
    11·2 answers
  • Fill in the blanks (ASAP- 30 points, must answer all)
    8·2 answers
  • Which relationships describe the angle pair x° and 157º?
    7·2 answers
  • Which of the following numerical patterns follows the rule add 13
    11·2 answers
  • Helpppppppppppppppppppppppppppppppppppppp
    14·1 answer
  • 25 POINTS NO CAP PLEASE HELP ME NEED RIGHT ANSWER
    10·2 answers
  • Kira owes her mom $125 and is planning to to payer back with payments $7 a week. Write an equation in slope-intercept form that
    6·1 answer
  • 1) Write (5y)<3 without exponents.​
    14·1 answer
  • The question is in da image! ty its from Khan academy btw if that helps :)
    10·2 answers
  • What is the mathematical reasoning for Step 3?
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!