1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
mezya [45]
2 years ago
8

The cost of 24 pounds of cat food is $54. What is the cost per pound of cat food?​

Mathematics
2 answers:
kumpel [21]2 years ago
7 0

Answer:

2.25$

Step-by-step explanation:

54 divided by 24 is 2.25$

could i get a heart and branliest please?

beks73 [17]2 years ago
3 0

Answer:

$2.24 per pound of cat food

Step-by-step explanation:

You just divide the price from the amount of pounds of cat food.

You might be interested in
I’m begging for help!! ASAP
kompoz [17]

This is an awful question.  They mean to say  the number of hours practicing <em>per week</em> (we'll call it h) varies inversely with the <em>time</em> (t) she runs her event.  Unless they mean to imply more practicing makes Tyler slower, in which case she should just get a pizza.

Inverse variation means the product is a constant, we'll call it k.

ht = k

When h = 1 hour t=6 minutes

(1)(6) = k

k = 6  (hour*minutes, but as long as we're consistent we don't need to sweat the unit.)

Decreasing her time by one minute means t = 6 - 1 = 5.  We solve for h.

ht = k

h = k/t = 6/5 = 1.2 hours

Answer: 1.2 hours, second choice

8 0
3 years ago
Ryan has 3 times as many nickels as dimes. The coins have a total of $1.50. How many of each coin foes he have?​
mafiozo [28]
0.5?maybe I just divided 1.50 by 3
5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Value of m varies directly as value of n and n=5 when m=12. What is n when m=18?
ohaa [14]
Simplify the problem down, so:

m = 12 & n = 5
m = 6 & n = 2.5 <span>(divided each number by 20)
</span>
Now m is a factor of 18. Multiply each number by 3.
Answer: m = 18 & <span>n = 7.5</span>
6 0
3 years ago
If one ml. Equals one gram how much does a liter of water weigh
stich3 [128]
It will equal 1 Kg because 1ml = 1 gram
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
I need help.6\10 - 1\2?
spin [16.1K]
6/10 - 1/2...common denominator is 10
6/10 - 5/10 = 1/10 <==
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • The height, h, of a falling object t seconds after it is dropped from a platform 300 feet above the ground is modeled by the fun
    13·1 answer
  • 12(3-2x)=84 solve for x.
    6·2 answers
  • Find the product. (rad 5) times (the cube root of 5)
    6·1 answer
  • Carbon–14 is a radioactive isotope that decays exponentially at a rate of 0.0124 percent a year. How many years will it take for
    5·1 answer
  • Alex is comparing two mortgage opportunities for his potential $120,000 mortgage. Mortgage A: 15 years at 5% with monthly paymen
    9·1 answer
  • Help meeeee plzzzzzz
    15·1 answer
  • What is an equation in slope-intercept form of the line that passes through (6, −7)
    8·1 answer
  • Every summer, Lacey goes on a week-long canoe trip with her childhood camp friends. After
    13·1 answer
  • What’s this pls explain
    11·1 answer
  • Help please asappppppppppppppppp
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!