1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ierofanga [76]
3 years ago
15

Determine whether the given value is a solution of the equation. 28-w=25; w=3

Mathematics
1 answer:
nadya68 [22]3 years ago
6 0

Answer: w=1+1/13

Step-by-step explanation:

You might be interested in
If the measure of angle 4 is 43 degrees, then the measure of angle 6 is -------
marta [7]

Answer:

degrees and the measure of angle 5 is -------- degrees. The measure of angl

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Abby will receive a cash prize when she earns 300 bonus points at the videoshop. Abby receives 5 bonus points every time she ren
Agata [3.3K]
D. 48 she must rent 48 in order to receive the cash prize
6 0
3 years ago
If the speed limit of a highway is 60 mph, which car exceeded the speed limit? Assume all the cars were traveling at a constant
JulsSmile [24]
There was only one car that went over the speed limit and it's car A (183). the other cars were all under and how i found this out was take 60 mph x hours n that's the miles they should of drove n that many hours if they are above it the miles will be higher.
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
I need help with B!!
statuscvo [17]
400 grams of trail mix
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Simplify: x(x-2)-3x(2x-1)
julsineya [31]

Answer:

-5x^2 +x

Step-by-step explanation:

x(x-2)-3x(2x-1)

Distribute

x^2 -2x -6x^2 +3x

Combine like terms

-5x^2 +x

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • I need this answered in ONE minute
    15·1 answer
  • Please provide the answer to the problem(s) shown below!
    9·1 answer
  • The cost y (in dollars) to rent a bicycle is proportional to the number x of hours that the bicycle is rented. It costs $24 to r
    15·1 answer
  • An animal gained 7 pounds studly over 28 years what is the unit rate of pounds per year
    12·1 answer
  • How do people go crazy?
    15·1 answer
  • The weight of a rock sample is measured to be 2.5 pounds. What is the percent of error in the measurement?
    14·1 answer
  • 2(q–8)< – 10 solve for q
    12·1 answer
  • 3 ways to write the ratio 6 dogs to 5 cats.*
    8·2 answers
  • 3.1557600 x 10<br> seconds
    11·1 answer
  • You invested $27,200 and started a business selling vases. Supplies cost $11 per
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!