1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
densk [106]
3 years ago
6

Could you tell me the answer to this problem −54.9 − (−18.75)

Mathematics
1 answer:
trapecia [35]3 years ago
4 0
The answer is -36.15
You might be interested in
Can someone tell me what is...............<br> sike I lied here have 100 points
bixtya [17]

Answer:

What is 9+10? It's 19

Step-by-step explanation:

Omg, thank you so much again!!!

You're da best!!!

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
4. Decide whether the following rates are equivalent? Answer is either: YES or NO
Arte-miy333 [17]

Answer

Yes, they are equivalent.

Step-by-step explanation:

10x2=20

13x2=26

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Simplify this e5 x e4​
Gre4nikov [31]

Answer:

hope it will help you

Step-by-step explanation:

follow me and like it.

7 0
3 years ago
18 – 12 + x = 10 What value of x makes the equation true?
drek231 [11]

Answer:

4

explanation:

well 18 minus 12 would equal 6. correct? so we would add x to 6 so the new equation would be 6 + x = 10 or to make it easier just do 10 - x = 6

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Thanh purchased crawfish and shrimp at a local seafood market to use at her restaurant. At the market, crawfish cost $3 per poun
irina1246 [14]

Answer:

22 pounds

Step-by-step explanation:

c+s=52, c = 52-s

3c+5s=200

3(52-s) +5s = 200

156 - 3s +5s = 200

5s-3s = 200-156

2s = 44

Shrimp = 44/2 = 22 pounds

3 0
3 years ago
Other questions:
  • FACTOR THIS EXPRESSION -385y LOOK AT THE SCREENSHOT THANKS AND BRAINLIST IF CORRECT PLEASE HELP
    5·1 answer
  • A circle of a certain radius has an area which is numerically 5 times the value of the circumference. What is the radius of the
    12·1 answer
  • a truck company places their office phone number on the black of all of their vehicles to receive comments on how well their emp
    7·2 answers
  • Write the decimal as a fraction or mixed number in simplest form 10. 9
    8·1 answer
  • Can someone help please?
    13·2 answers
  • The cost for 8.2 pounds of raisins is $13.12. How much does each pound cost? $1.60 $1.61 $1.62 $1.63
    14·2 answers
  • Help please! will mark brainliest!
    8·2 answers
  • Please help me this a important test and I’m not good at math please explain step by step so I can learn the formula for once
    15·1 answer
  • PLEASE HELP! I WILL GIVE BRAINLIEST &lt;3
    5·2 answers
  • Four straight lines k, l, m, and n intersect as shown in
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!