Answer:
1.
$.33
$3
2.
all the answers can be found when the rate is known which is
grapes are sold at $3 per pound
Step-by-step explanation:
$6 ÷ 2 pounds = $3 per 1 pound
this means 1 pound of grapes is $3
next row
1 ÷ 3 = $.33
3rd row
1 multiplied by 3 = $3
2.
all the answers can be found when the rate is known which is
grapes are sold at $3 per pound
Answer:
P = 16x - 30
Step-by-step explanation:
P = 2L + 2W
P = 2(3x - 4) + 2(5x - 11)
P = 6x - 8 + 10x - 22
P = 16x - 30
The answer is 14/3....
hope this helps
Answer: 0.22hz
Step-by-step explanation:
Hi to answer this question we have to analyze the information given:
- <em>Period (T) = 4.5 Seconds
</em>
So, to calculate the frequency of the pendulum we have to apply the formula;
Frequency (f)= 1 / period
Replacing with the value given:
f = 1/ 4.5 sec = 0.22 hz
Feel free to ask for more if needed or if you did not understand something.
THe diagonal of the 3*3 square = 3* sqrt2 = 4.24 feet so the answer is Yes.