1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Vlad1618 [11]
2 years ago
6

Marta spends $15.98 for 2 pounds of pecan halves. What is the unit price?

Mathematics
2 answers:
Oksanka [162]2 years ago
8 0

Answer:

7.99

Step-by-step explanation:

slavikrds [6]2 years ago
6 0

Answer:

$7.99

Step-by-step explanation:

Just divide by 2 so you'll get the price for each pound(unit price) = 7.99 dollars.

You might be interested in
Write 6.2 as a fraction and in word form.
nevsk [136]

6.2:

fraction: .2 = 0.20 = 20/100

fraction: 6 20/100

Word form: six point two

two and five hundredths

fraction: 2 5/100

decimal form 2.05

hope this helps

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Divide a³+8b³ by a+2b​
Gre4nikov [31]
Here you go, hope it helped you out

5 0
3 years ago
I need help with graphing​
stiks02 [169]
Are you finding the x-intercept
7 0
2 years ago
On Monday Sarah had homework in 7/10 of her classes Tuesday 3/5 Wednesday 9/11 Thursday 1/2 which day she had the most
kupik [55]

Answer:

  1. 9/11

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
If Jenna lines up her 5 largest beads, how long will the line of beads be
sukhopar [10]
Your answer is C adding the top 5 largest ones will get you an answer of 6 in.
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • The custom shade or purple paint is made by mixing 5 parts blue paint with 3 parts red paint. The employees in the paint departm
    6·1 answer
  • Help help help help help
    9·1 answer
  • Which measure is equivalent to 18,000 s?
    10·2 answers
  • Is 2/6 greater than 2/8
    8·2 answers
  • What does right transformation mean
    6·1 answer
  • 2. The area of the rectangle is 224 square inches. The length of the rectangle is 14
    14·1 answer
  • What is the sum of 30 1/4 + 30 1/4
    13·2 answers
  • Which choice is equivalent to the product below for acceptable values of x?<br> √x+3. fx-3
    7·1 answer
  • HELP PLS MIGHT GIVE BRAINLIST BUT ONLY IF 2 PEOPLE ANSWER!
    12·1 answer
  • What is the slope of the line?
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!