1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
quester [9]
3 years ago
6

Solve the system of linear equations.

Mathematics
1 answer:
Ronch [10]3 years ago
4 0

Answer:

there is no solution, meaning the lines would be parallel

Step-by-step explanation:

i hope this helps :)

You might be interested in
PLEASE HELP WILL MARK BRAINLIEST!!(plz show work too)
trapecia [35]

\huge \bf༆ Answer ༄

Let the capacity of bus be x students

And van be y students, now ;

From the given statements we get two equations ~

{ \qquad{ \sf{ \dashrightarrow}}}  \:  \: \sf \:2x + 10y = 260 \:   \:  \:  \: \:  (1)

{ \qquad{ \sf{ \dashrightarrow}}}  \:  \: \sf \:13x + 5y = 670 \:  \:  \:  \:  \: (2)

multiply the equation (2) with 2 [ it won't change the values ]

{ \qquad{ \sf{ \dashrightarrow}}}  \:  \: \sf \:2x + 10y = 260 \: \:  \:  \:   \:  \:  \:  \:  \: (1)

{ \qquad{ \sf{ \dashrightarrow}}}  \:  \: \sf \:26x + 10y = 1340 \:  \:  \:  \:  \: (3)

Now, deduct equation (1) from equation (3)

{ \qquad{ \sf{ \dashrightarrow}}}  \:  \: \sf \:26x + 10y - 2x - 10y = 1340 - 260

{ \qquad{ \sf{ \dashrightarrow}}}  \:  \: \sf \:24x = 1080

{ \qquad{ \sf{ \dashrightarrow}}}  \:  \: \sf \:x = 1080 \div 24

{ \qquad{ \sf{ \dashrightarrow}}}  \:  \: \sf \:x = 45

Therefore each bus can carry (x) = 45 students

Now, plug the value of x in equation (1) to find y ~

{ \qquad{ \sf{ \dashrightarrow}}}  \:  \: \sf \:2x + 10y = 260

{ \qquad{ \sf{ \dashrightarrow}}}  \:  \: \sf \:(2 \times 45) + 10y = 260

{ \qquad{ \sf{ \dashrightarrow}}}  \:  \: \sf \:90 + 10y = 260

{ \qquad{ \sf{ \dashrightarrow}}}  \:  \: \sf \:10y = 260 - 90

{ \qquad{ \sf{ \dashrightarrow}}}  \:  \: \sf \:10y = 170

{ \qquad{ \sf{ \dashrightarrow}}}  \:  \: \sf \:y = 170 \div 10

{ \qquad{ \sf{ \dashrightarrow}}}  \:  \: \sf \:y = 17

Hence, each van can carry (y) = 17 students in total.

5 0
2 years ago
I need help with this quickly
mixas84 [53]

Answer:

1.25y=x

Step-by-step explanation:

If A (or y)=5 and B (or x)=4 then I think the equation will be 1.25y=x

I am sorry if I am wrong :(

But Hope this Helps ;)

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the center and radius of a circle whose equation is x2 + y2 -2x -6y -5 = 0?
ddd [48]

x²+y²-2x-6y-5=0

x²-2x+y²-6y=5

x²-2x+1+y²-6y+9=5+1+9

(x-1)²+(y-3)²=15

(x-1)²+(y-3)²=(V15)²

-> centre of the circle: C(-1,-3)

-> radius of the circle: V15

4 0
2 years ago
Please Help Me With This Math Problem
gizmo_the_mogwai [7]

Answer:

Yes the relationship is linear and given by:

y+2=-\frac{5}{4} \,(x+9) (first option of your list)

Step-by-step explanation:

Yes, it is a linear expression. As we did in previous exercises, we calculate the difference between consecutive y values of the table, and write down the answers we get:

-7-(-2) = -7+2 = -5

-12-(-7) = -12 +7 = -5

-17 - (-12) = -17 + 12 = -5

We notice that all of them give "-5"

Now we evaluate the difference between consecutive x-values in a similar fashion:

-5 -(-9) = -5+9 = 4

-1-(-5) = -1+5 = 4

3-(-1) = 3+1 = 4

We see that they all give 4 as the difference.

That means that the rate of change \frac{y_2-y_1}{x_2-x_1} =\frac{y_3-y_2}{x_3-x_2}=\frac{y_4-y_3}{x_4-x_3}=\frac{-5}{4}

This means that the slope (rate of change) of the line is "-5/4"

We can now use the general point-slope form to write the equation of the line, using the first pair of the table as our selected point, and using "-5/4" for the slope:

y-y_0=m\,(x-x_0)\\y-(-2)=-\frac{5}{4} \,(x-(-9))\\y+2=-\frac{5}{4} \,(x+9)

which is the first expression listed among your possible answer choices.

4 0
2 years ago
In order to join a dancing club there is a $30 startup fee and a $4 monthly fee. Write an equation in slope-intercept from that
boyakko [2]

y = 4x + 30
Y is the total price. X is the number of months. 30 is a flat, one time payment.
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is the value of 134+2n*2 when n= 6
    5·2 answers
  • How do I turn 25/8 into a mixed number
    8·1 answer
  • You spending $144 for new sweaters,T-Shirts and pants.Sweaters cost $28,T-Shirts (t) cost $14 and pants (p) cost $23,each.Which
    11·1 answer
  • There are 12 boys and 8 girls in a class, including a brother and a sister. If one boy and one girl are selected at random from
    10·1 answer
  • Marcela is registering for her college classes, which cost $105 per unit. How many units can she take to have a maximum cost of
    7·2 answers
  • Find the measure of the indicated angle to the nearest degree​
    8·1 answer
  • Sally purchases 3 bags of Doritos for $3.96. What is the unit rate
    12·2 answers
  • DUE IN 5 MINS HELPPPPP
    5·2 answers
  • How many ways can Rudy choose 4 pizza toppings from a menu of 14 toppings if each topping can only be chosen once
    14·1 answer
  • Solve the literal equation for x.<br> y=5x-rx-5
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!