1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
vazorg [7]
3 years ago
12

1) A tank can be filled by one pipe in 9 minutes and drained by another pipe in 12 minutes. Write an equation that could be used

to determine how long it will take to fill the tank if the two pipes are open at the same time.
A. 1/9 + 1/12 = 1/t
B. 1/12 - 1/9 = 1/t
C. 1/9 - 1/12 = -1/t
D. 1/9 - 1/12 = 1/t
E. -1/9 - 1/12 = -1/t
F. -1/9 - 1/12 = -9/t

2) Determine how long it will take the fill the tank in question 1.
A. 44 minutes
B. 25 minutes
C. 18 minutes
D. 3 minutes
E. 36 minutes
F. 9 minutes

3) A tank can be filled by a pipe in 8 hours. The tank can be emptied by another pipe in 12 hours. If the pool is empty, and both pipes are open, how long will it take to fill the tank?
A. 24 hours
B. 30 hours
C. 18 hours
D. 14 hours
E. 27 hours
F. 32 hours

4) Type A cream is 18% butterfat and type B cream is 24% butterfat. Set up a table to help you determine how many quarts of each type of cream must be used to create a 90 quart mixture that is 22% butterfat.
Answers are the attached photos.

5) Solve the problem in question 4.
A. 40 quarts of Type A cream and 50 quarts of Type B cream are needed.
B. 60 quarts of Type A cream and 30 quarts of Type B cream are needed.
C. 24 quarts of Type A cream and 66 quarts of Type B cream are needed.
D. 30 quarts of Type A cream and 60 quarts of Type B cream are needed.
E. 18 quarts of Type A cream and 72 quarts of Type B cream are needed.
F. 35 quarts of Type A cream and 55 quarts of Type B cream are needed.

Thanks!

Mathematics
1 answer:
Triss [41]3 years ago
8 0

Answer:

1). 1/9 - 1/12 = 1/t

2). 36 minutes

3). 24 hours

4). 30 quarts of Type A cream and 60 quarts of Type B cream are needed

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Oscar loves cheese burgers. He enters a 24 hour cheese burger eating contest. During the contest Oscar ests a cheese burger ever
Semenov [28]

Answer:

Step-by-step explanation:

There is 60 min. in 1 hour. 60 ÷ 15 =4. 4×24 = 96

8 0
2 years ago
Write the following statement
Anuta_ua [19.1K]

Answer:

if a figure has ten vertices then it is a star

6 0
2 years ago
Which is the equation in the slope-intercept form of the line that contains points E & F ?
sesenic [268]

Answer:

y = 4x - 12

Step-by-step explanation:

The equation of a line in slope- intercept form is

y = mx + c ( m is the slope and c the y- intercept )

Calculate m using the slope formula

m = \frac{y_{2}-y_{1}  }{x_{2}-x_{1}  }

with (x₁, y₁ ) = E(4, 4) and (x₂, y₂ ) = F(2, - 4)

m = \frac{-4-4}{2-4} = \frac{-8}{-2} = 4 , then

y = 4x + c ← is the partial equation

To find c substitute either of the 2 points into the partial equation

Using (4, 4), then

4 = 16 + c ⇒ c = 4 - 16 = - 12

y = 4x - 12 ← equation of line

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
30 points!
Andrei [34K]
Its the first one. Beacuse she gains speed then slows down and stops but then starts up again then slows down. Hope this helps!
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
A recipe uses 5/8 cups of vegetable oil and 2 cups of water. Write the ratio of vegtable oil to water. THEN find the value of th
denis23 [38]

Answer:

5/8 : 2

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
Other questions:
  • Katy wants to reduce 180/315, but shes wants to do it in one step. Which of the following is the greatest common factor that she
    8·2 answers
  • a store is having a sale on almonds and jellybeans for 2 pounds of almonds and 3 pounds of jellybeans the total cost is $15 for
    12·1 answer
  • If the speed of the ball at the bottom of the circle is v, what is the expression for the centripetal force on the ball in terms
    8·1 answer
  • Please help me on numbers 5-7 thanks
    6·1 answer
  • Ana had made 26 million bars of soap in a year but Kelly made 260 billion how much more did Kelly make
    15·1 answer
  • Find the volume of the solid.
    13·1 answer
  • 10. Sonia paid $ 19.55 for 3.4 pounds of salmon. What is the price per pound of the salmon?​
    8·1 answer
  • Mrs. Anderson taco soup recipe makes 24 pints. How many quarts of taco soup does the recipe make? (Hint: 2 pints = 1 quart)
    7·1 answer
  • Hello! Just need a little help on this!
    11·2 answers
  • I need halp asap!!!!
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!