1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
tensa zangetsu [6.8K]
2 years ago
5

Through (-5.-2) with a slope = 4/5

Mathematics
1 answer:
eduard2 years ago
7 0
It should be -3 I hope this helps
You might be interested in
What is the additive inverse of t ? *
antiseptic1488 [7]

Answer:

-t

Step-by-step explanation:

Additive inverse of t:

t*-1 = -t

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
9 1/5 into an improper fraction
vaieri [72.5K]

Answer:

46/5 hope it helps!

Step-by-step explanation:

9x5= 45

45+1= 46

46/5

7 0
3 years ago
Consider a bell-shaped symmetric distribution with mean of 16 and standard deviation of 1.5. Approximately what percentage of da
fredd [130]

Answer: 95.45 %

Step-by-step explanation:

Given : The distribution is bell shaped , then the distribution must be normal distribution.

Mean : \mu=\ 16

Standard deviation :\sigma= 1.5

The formula to calculate the z-score :-

z=\dfrac{x-\mu}{\sigma}

For x = 13

z=\dfrac{13-16}{1.5}=-2

For x = 19

z=\dfrac{19-16}{1.5}=2

The p-value = P(-2

0.9772498-0.0227501=0.9544997\approx0.9545

In percent, 0.9545\times100=95.45\%

Hence, the percentage of data lie between 13 and 19 = 95.45 %

6 0
2 years ago
The length of a rectangle is 4 cm less than 3 times its width. If the width is x cm, then the length is
Feliz [49]

Answer:

Length: 3w-4

Step-by-step explanation:

Length: 3w-4

Width: W

<em>*You don't have to, but I am currently trying to reach the next level, and all I need is some more brainliest answers. If you think my answer was brainly enough, you can make my answer the brainliest, but no pressure. I just help people for fun! :) Thank you, have a great day!*</em>

6 0
2 years ago
Which is the better deal?
aliina [53]

Answer:

36 oz

Step-by-step explanation:

Get the other options down to 12oz units for their price and then you can compare which one is the cheapest for 12oz.

12oz = $1.99

36oz/3 = 12oz   so $2.59/3   = $ .86

48oz/4= 12oz   so $3.99/4  = $1.00

60oz/5= 12oz   so $4.59/5 = $ .92

So looking at the breakdown, the 36oz one is the cheapest because for that price for a third of it comes out to .86 cents.

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Lisa's starting pay was $8.50 per hour. After 8 months she was given a 6% increase. How much per hour was Lisa's raise
    13·1 answer
  • The sum of a number and its reciprocal is 41/20. Find the number. smaller value larger value
    9·1 answer
  • PLEASE HELP!!!!
    6·1 answer
  • 10. Evaluate m + n2 if we know m = 2 and n = –2. A. 8 B. –8 C. –6 D. 6
    8·1 answer
  • The half-life of radium is 1690 years. If 90 grams are present now, how much will be present in 400 years?
    6·1 answer
  • The value of 6 dimes is what percent of value of a dollar?
    12·1 answer
  • Please help asap!<br> thank you
    9·2 answers
  • Find the volume of the cone. Round your answer to the nearest hundredth.
    9·1 answer
  • The sum of two numbers is 9 If one number is 3 subtracted from the​ other, the result is Find the numbers.
    12·2 answers
  • Write an equation of the line passing through the point (7,3) that is parallel to the line y=2x-4. ​
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!