Answer:
A. The rate is -2 each hour
B. It is decreasing, as the hours increase, the gallons decrease
Answer:
Price per ounce is $0.062
Step-by-step explanation:
Here, we want to find the unit price in which this vase is price per ounce
Firstly, we need the total ounce value
1 pound = 16 ounce
so two pounds will be 2 * 16 = 32 ounces
So the total ounce value is 32 ounces + 8 ounce = 40 ounces
So 40 ounces = $2.48
price per ounce will be $2.48/40 = $0.062 per ounce
Answer:
Candidate receives 2250 votes
Step-by-step explanation:
Ratio of votes A : B = 75 : 25 = 3 : 1
3 : 1 = x : 750
Product of means = Product of extremes
1 *x = 3*750
x = 3 *750
= 2250
Hey there!
The solution to your question is
We simply plug the "r" value into the equation and solve:
29 + (5/6)(-1/2)
29 + -5/12
28 7/12
Hope it helps! Have an amazing day, and remember, You've got this!
Answer:
2p² + 14p + 2
Step-by-step explanation:
Given that;
C= 1+p²+3p
B=2p+6p
The expression that equals to : 2C - -B will be;
2{1+p²+3p} - {-2p-6p}
2+2p²+6p + 2p + 6p
2p² + 6p +2p +6p +2
2p² + 14p + 2