1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
maria [59]
3 years ago
8

A scuba diver is swimming 15 feet below the water’s surface.

Mathematics
1 answer:
Anit [1.1K]3 years ago
6 0

Answer: -11.8  =  11.8 feet below the water's surface

Step-by-step explanation:

-15 + (0.5)(4) + 3(0.4)

-15 + 2 + 1.2

-11.8

You might be interested in
On a vocabulary list within a study guide, definitions should be written
Lana71 [14]

Solution:

In a vocabulary list ,within a study guide, if we are defining something

It should never be written in abbreviated form because some words are difficult to understand in abbreviated form and chances of getting confused are higher while reading.

It is better if we start writing Definition in

Arranging in alphabetical order and then writing in complete sentences.

But writing in complete sentences of any vocabulary must be first priority.

Option (C) In complete Sentences

5 0
4 years ago
Read 2 more answers
Help anyone<br> 8th grade math need it asap
Step2247 [10]

Answer:

The value of x = -13

Step-by-step explanation:

Given the expression

\frac{0.2x+1}{2}=-0.8

Multiply both sides by 2

\frac{2\left(0.2x+1\right)}{2}=2\left(-0.8\right)

simplify

0.2x+1=-1.6

Subtract 1 from both sides

0.2x+1-1=-1.6-1

Simplify

0.2x=-2.6

Divide both sides by 0.2

\frac{0.2x}{0.2}=\frac{-2.6}{0.2}

Simplify

x=-13

Therefore, the value of x = -13

5 0
3 years ago
Tanya is training a turtle for a race. For every 1/2 of an hour that the turtle is crawling, he can travel 3/20 of a mile. At wh
vazorg [7]

Answer:

\frac{6}{20} \ mile\ per\ hour

Step-by-step explanation:

Given:

For every 1/2 of an hour that the turtle is crawling, he can travel 3/20 of a mile

Question asked:

At what unit rate is the turtle crawling?

Solution:

As here<u> time taken is given</u> and the <u>distance traveled is also given </u>and hence we will apply speed and distance formula to find rate of crawling of turtle.

Time taken by turtle = \frac{1}{2} \ hour

Distance which can be traveled by turtle = \frac{3}{20} \ miles

Speed =\frac{Distance}{Time}

         =\frac{3}{20} \div\frac{1}{2} \\\\ =\frac{3}{20} \times\frac{2}{1} \\ \\ =\frac{6}{20}

Therefore, the rate at which the turtle is crawling is \frac{6}{20} \ mile\ per\ hour

4 0
3 years ago
Which expressions are equivalent to 3 x + 3 * x + y
jasenka [17]

im sorry but i know x=6 if that helps

3 0
3 years ago
Each week, Alfonso earns $85 for every shift he works at the theater and $15 for every dog-walking job. He uses the expression 8
xeze [42]
The coefficients are 15 and 85.
the variables are x and y.

85 represents 85 dollars for each x, which is the number of shifts.
15 represents 15 dollars for each y, which is the number of dog walking jobs.
7 0
3 years ago
Other questions:
  • Which function describes this graph ?
    15·1 answer
  • An apartment building currently has rented x apartments with two occupants and 16 apartments with one occupant. The apartment bu
    10·1 answer
  • Solve the equation for the given variable. Select the answer that best
    11·1 answer
  • Define the sequence recursively using function notation.<br> 2.5, 7.5, 22.5, 67.5, 202.5,...
    12·1 answer
  • The projected number of employed writers and authors in 2016 is 153,000. 12.4% of those will have some college experience but no
    7·1 answer
  • A 9-yard roll of white paper costs $1.98. What is the unit price?
    11·1 answer
  • Given an equation in standard form solve for y and graph 3y+x=6
    5·1 answer
  • Lin bought 4 bags of apples. Each bag had the same number of apples. After eating 1 apple from each, she had 28 apples left.
    10·1 answer
  • PLS help i've been trying this for an hour i still don't get it
    10·1 answer
  • I have 3 employees who can make 360 pizzas in 8 hours. 2 employees worked 8 hours but 1 employee only worked 4 hours. How many p
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!